Gürçubuk Köyü Alacakaya Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
gürçubuk köyü bilgileri - gürçubuk köyü bilgileri - gürçubuk köyü resimleriGürçubuk, Elazığ ilinin Alacakaya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

GÜRÇUBUK TARİHİ(ŞAREX) Köyün 1800'lü yılların sonlarına doğru, SALİH ÇAĞLAR(SALİREŞ) ve kardeşleri tarafından,HAYVANCILIK VE TARIM YAPMAK AMACI İLE DİYARBAKIR DİCLE'DEN (ORTA ASYA TÜRK BOYLARINDAN)GELİNEREK YERLEŞİLMİŞTİR.KÖYDE KÖKLÜ KÜLTÜRE SAHİP OLAN ÇOK SAYIDA SÜLALELER(BOYLAR)BULUNMAKTADIR.(YALÇINKAYA,ÇAĞLAR, DALOKAY, SÜNER, BOZKURT, AYDOĞDU,,GÜLMEZ,...) DÖRT TARAFI DAĞLARLA ÇEVRİLİ OLAN VE KÜÇÜK BİR OVAYI ANDIRAN KÖYÜMÜZDE YAKLAŞİK 100 HANE VARDIR.KÖKLÜ BİR KÜLTÜRE SAHİPTİR. KONUŞULAN DİL ZAZACA'DIR(ZAZAKİ).KÖYÜN GEÇMİŞİ ÇOK ESKİLERE DAYANIR.KÖYE İLK YERLEŞENLER BİLİNMEMEKTEDİR. YERYÜZÜ ŞEKİLERİNDEN DOLAYI HAYVANCİLİK EN ÖNEMLİ GEÇİM KAYNAGIDIR.BAĞ YETİŞTİRİCİLİĞİ İÇİN EŞSİZ BİR MEKANDIR.
Kültür

ŞER'İ VE ÖRF'İ İSLAM KÜLTÜRÜ VE AHLAKI ÇERÇEVESİNDEDİR. DÜĞÜN YEMEKLERİ MEVLÜTLÜDÜR(DÜĞÜNLERİMİZDE DAVUL VE BENZERİ ENSTÜROMANLAR YOTUR.) ASKERE GİDENLERİN ELLERİNE KINA YAKILIR.
Coğrafya

Elazığ iline 97 Km., Alacakaya ilçesine 13 Km. uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 300
2007
2000 411
1997 414
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. YER ALTI KAYNAKLARI BAKIMINDAN OLDUKCA ZENGİNDİR.KÖMÜR VE KROM YATAKLARINA SAHİPTİR.
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta ve taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak - yerel net
vikipedi - özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz