Gürece Köyü Susurluk Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gürece Köyü Susurluk Bilgileri - Gürece Köyü Hakkında - Gürece Köyü Tanıtımı - Gürece Köyü Resimleri


İlçe: SUSURLUK - İl: BALIKESİR


Köy Muhtarı: Adem ERSAN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:


-

Cep Telefonu:


0 (542)512 07 36
Gürece, Balıkesir ilinin Susurluk ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

yunanlıların olup daha sonrasında şavaşarak alınan bır koydur

Kültür

Köyümüzde bayramlarda bayram namazından sonra topluca kabristanlık'a gidilip dualar edilir.Köyde büyükler dolaşılıp bayramları kutlanır.Gençler toplanarak birlikte eğlenirler.

Gelin alıcılarda gençler köy girişinde toplanıp toprak bastı adı altında köye yardım toplarlar ve düğün evine kadar gelin arbasına eşlik ederler.

Köyümüz orman köyü olup ziyaert edilmeye uygundur.Ayrıca susurluğun su ihtiyacını karsılayan yeni barajımız köyümüzdedir. Yazın merise yerleri bakımından oldukça zengin olan köyümüz ilçe ve il dışından bir çok ziyaretçinin toplanma yeridir.

Köyümüzde ayrıca özel bir kanal tarafından TÜRKÜ FİLMİ çerçevesinde bir dizi film çekilmiş ve köyümüzden birçok kişi dizide rol almıştır.

Coğrafya

Balıkesir iline 38 km, Susurluk ilçesine 10 km uzaklıktadır. Ulaşım çift taraflı olarak sağlanabilmekte (Karaköy-Gürece)(Ekinlik-Tütünlük-Kalfaköy-Gürece) Ayrıca köyümüzden civar köylere ve il dışındaki yerleşim yerlerine ulaşım rahatlıkla sağlanmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Kışları oldukça sert geçen köyümüzde kar yağısı oldukça cok görülmektedir. İlk bahar oldukça yağışlı geçen köyümüzde yazları ise sıcak ve kuraktır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 500
2000 495
1997 489

Ekonomi

Köyümüzün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Son zamanlarda genç nüfüsun köy dışına çıkmasıyla tarım ve hayvancılıkta azda olsa gerileme vardır.Ayrıca köyümüzde şeker fabrikasında çalışanlarda köyümüzün ekonopmisine katkıda bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Yerel Net, vikipedi


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz