Gürgenli Köyü Gerger Adıyaman

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gerger Gürgenli Köyü Bilgileri - Gürgenli Köyü Hakkında - Gürgenli Köyü Tanıtımı - Gürgenli Köyü Resimleri


Gürgenli, Adıyaman ilinin Gerger ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:GERGER

İl: ADIYAMAN

İle Uzaklığı:78km

İlçeye Uzaklığı:24km

Rakım:985m

Mezra, Tıkridin Ve Hırcık adında üç adet mezrası bulunmaktadır

Tarihi

Köy bundan yaklaşık iki yüz yıl kadar önce kurulmaya başlamıştır. Günümüzde ise 90 haneli bir köy durumuna gelmiştir. Köyde 500 kişi yaşamaktadır.

Kültür

Gürgenli'de herhangi bir Anadolu köyünde görebileceğiniz tüm gelenek ve görenekler mevcuttur.

Coğrafya

Köy, Adıyaman il merkezine 78 km, Gerger ilçesine 24 km uzaklıktadır. Köyde dağınık yerleşme hakimdir. Bunun en büyük nedeni ise köy arazisinin çok engebeli olmasıdır. Bir başka neden de köy ahalisinin sahip oldukları tarlaların yanında ev yapmak istemeleridir. Ayrıca Kırkgöz Milli Parkı ve bazı hastalıklara iyi geldiği söylenen Karagöl bu köydedir. Bu yerler Kültür Ve Turizm Bakanlığı Tarafından 1. Sınıf Mesire Yeri Olarak Kabul Edilmiştir. Aynı zamanda UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak ilan edilen ve "Dünya'nın 8.Harikası" olarak Nitelendirilen Nemrut Dağı, bu köye 10 - 15 km uzaklıktadır.

İklim

Köy, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışlar sert geçer. Yazları ise sıcaktır ama nem olmadığı için insanları pek rahatsız etmez.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 500 +
2000 793
1997 866

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca arıcılık da yapılır. Mevsimlerine göre en çok: buğday, nar, elma, armut, ceviz, yonca, şeftali, incir ve dut gibi sayısız sebze ve meyve yetişir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte, bu makamın temsil edilmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Yüksel Kızılkaya
2004 - FAİK Oktar
1999 - AHMET Kamar

Altyapı bilgileri

Köyde beş adet lojmanı da bulunan bir ilköğretim okulu vardır. Ayrıca okulda 6 derslik ve bir anasınıfı da mevcuttur. Okulda ortaokul kısmı da bulunduğu için çevre köylerden öğrenciler bu okula gelirler. Köyün içme suyu şebekesi ile kanalizasyon şebekesi, Ptt şubesi ile Ptt acentesi, sağlık ocağı ile sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon bulunmaktadır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Gürgenli Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz