Gürkaynak Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum Köyleri - Aşkale Gürkaynak Köyü - Gürkaynak Köyü Hakkında - Gürkaynak Köyü Tanıtımı - Gürkaynak Köyü Resimleri


Gürkaynak, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Anadolu tarihi boyunca sürekli iskan bölgelerinden biri olan köy yerleşiminin ismi; "Balimpertek", Cumhuriyetin ilanı ile birlikte gözeleri, deresi, akarsuları nedeniyle su kaynakları çok olan anlamında "Gürkaynak" olarak değiştirilmiştir.Köy çok eski tarihi olan Alevi-Türkmen köyüdür.Kökleri AKKOYUNLULARA dayanmaktadır.Kop dağı çevresinde yoğun yerleşik ve yörede devlet kurmuş bir oymaktır.

Anadolu tarihi boyunca sürekl iskan bölgesi olan Gürkaynak Köyü, tarihsel sürekliliğini her kaynakta görebiliriz.

“Mevlâ nefesinden süzülüp geçen / Sarı Kız elinden doldurup içen / ... Eşiğin yanında yan yatan Sultan / Sarı Kız divanında kurulan arslan / Sırrı esrarı bilendir selman /...”

"Nefesinde “doğa-insan-hayvan-Tanrı” motifleri birlikte işlemiştir. Erzurum, Balımpertek Köyü ve civarındaki Aleviler Kop Dağı’nın zirvesine “Zeycan Ana” diyerek kutsamışlardır. Güney Yörüklerce Toros sıra Dağlarının belli bölümlerine ata mezarlarını gömerek, yörede ki bazı tepe ve ağaçlar kutsamışlardır." Kaynak:“Mevlâ nefesinden süzülüp geçen / Sarı Kız elinden doldurup içen / ... / Eşiğin yanında yan yatan Sultan / Sarı Kız divanında kurulan arslan / Sırrı esrarı bilendir selman /...”

Nefesinde “doğa-insan-hayvan-Tanrı” motifleri birlikte işlemiştir. Erzurum, Balımpertek Köyü ve civarındaki Aleviler Kop Dağı’nın zirvesine “Zeycan Ana” diyerek kutsamışlardır. Güney Yörüklerce Toros sıra Dağlarının belli bölümlerine ata mezarlarını gömerek, yörede ki bazı tepe ve ağaçlar kutsamışlardır.

Kültür

Köyde her yıl Türkiyenin yer yerinden yaklaşık 400 kişilik katılımla 1 Temmuz tarihinde bahar şenliği düzenlenmektedir.
Coğrafya

Erzurum iline 72 km, Aşkale ilçesine 19 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 87
1997 73

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

[[1999]-[2008]] - Yalçın KAYA (Köyün içme suyu şebekesi(içme suyunun evlere taşınması), kanalizasyon sistemleri gibi önemli alt yapı çalışmları bu dönemlerde yaptırılmıştır. Ayrıca çevreye ve insanlara(her tür) olan duyarlılığıyla bilinen Yalçın KAYA köy mezarlığının etrafının tel örgülerle çevirmiş şehir yoluna dökülen atalarımızın kemiklerinin korumasını sağlamıştır, köy meydanının rekreasyon alanı olarak günün şartlarıyla yeniden tasarlanmasını yapmış, geleceğimiz olan çocuklarımız için ise köy meydanına çocuk oyun alanları yaptırmıştır.)

1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır . Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.