Gut Hastalığı Nedir?

#1

Gut Hastalığı Nedir? konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Gut Hastalığı
Gut, ani bir biçimde, eklemler üzerinde ileri derecede ağrıya, duyarlılığa, kızarıklığa ve şişkinliğe neden olan metabolik bir eklem hastalığıdır. En çok, ayak baş parmaklarında görülür. Genellikle, orta yaş üzerindeki erkekleri etkiler. Metabolik bir hastalık denilmesinin nedeni, kandaki ürik asit düzeyi ile ilgili olmasındadır. Genel olarak, kandaki ürik asit düzeyi 7 ile 8 mg/dl’yi aşarsa, ürik asit, kristaller halinde eklem içlerinde birikip Gut’a neden olur. Bu, yine de ürik asit düzeyinin normal olduğu kişilerde hastalığın hiç ortaya çıkmayacağı anlamına gelmez. Özellikle, aşırı kilolu tansiyonu yüksek, diyabetli kişilerde, bu düzey normal bile olsa hastalık oluşabilir. Toplumunyaklaşık yüzde beşlik bir kesiminde ise, ürik asit düzeyi yüksek olduğu halde, hiçbir belirti ortaya çıkmayabilir. Gut, bin erkekten 13-14’ünü, kadınlarda ise, 6’sını etkiler.
 

#2
Tanısı nasıl konur?
Tanının en kesin olarak konulması, ekleme iğne ile girip (arthosentez), eklem sıvısını çekip bu sıvıdaki ürik sit kristallerinin mikroskop altında göstermek yolu ile olanaklıdır. Bu mümkün değilse, hekim klinik bilgisine ve kan testlerine dayanır.

Tedavi
İlaç ve özel diyet tedavinin ana bölümünü oluşturur. Ağrılı nöbetler sırasında erkenden anti-enenflamatuvar ilaçlar verilir. Bunların yanı sıra,mutlaka doktorun önereceği biçimde verilmesi gereken kolçisin adlı ilaç da oldukça yararlıdır. Hastalık dindikten sonra, genellikle, bir ay beklenip, kanda ürik asit oluşumunu azaltan ya da kanda biriken fazla ürik asitin atılmasını, eğer böbrekleriniz sağlamsa, sağlayan ilaçlar başlanır.
Uzun vadede, doktorunuz ve beslenme uzmanına danışarak hangi yiyecekleri yiyip yiyemeyeceğinizi kararlaştırmanız gerekir.
 

#3
Gut hastalığı
Vücutta ürik asit fazlalığı sonucu ortaya çıkan ve pek çok organda soruna yol açabilen 'Gut'a karşı diyetinize dikkat etmelisiniz
Ürik asit, normalde sağlıklı bir insanın kanında çeşitli kimyasal süreçler sonucunda ortaya çıkan bir yıkım ürünüdür.
Ürik asit fazlalığı sonucunda 'Gut Hastalığı' (Podagra, damla hastalığı ve nikris olarak da bilinen) meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra fazla miktardaki ürik asit, dolaşım sisteminde, damarlarda, kalpte, böbreklerde ve daha pek çok organda birikip sorunlara sebep olabilmektedir.

Nasıl ortaya çıkar?
Zamanla eklem sıvılarında ürik asit kristaller birikmeye başlar ve Gut ataklarına neden olur.

Genellikle her seferinde diz, dirsek ve el bileği gibi bir eklemi etkileyen bu ataklar daha çok ayak başparmağı ekleminde dayanılması oldukça zor ağrı, şişlik ve kızarma ile ortaya çıkmaktadır. Hastanın bu dönemde aspirin ve benzeri ilaçları alması son derece yanlıştır, çünkü aspirin ürik asitin vücuttan atılımını yavaşlatır.
Gut hastalığı çoğunlukla 40 yaş üstü erkeklerde görülmektedir. Kadınlarda ise çok nadiren menapoz sonrası gelişebilmektedir.


Pürin İçeren Besinler
Düşük miktarda pürin içeren besinler (100 gramları 0-15 mg pürin içerir): Süt ve türevleri, peynir, yumurta, ekmek, tahıllar, sebze ve meyveler.

Orta miktarda pürin içeren besinler (100 gramları 50-150 mg pürin içerir): Et, tavuk, balık, kuru baklagiller, mantar, ıspanak, karnabahar, kuşkonmaz.
Fazla miktarda pürin içeren besinler (100 gramları 150-300 mg pürin içerir): Sakatatlar, av etleri, havyar, ançüez, küçük balıklar.
 
#4
Ürik asit nedir?
Ürik asit, pürin denilen, vücudumuz hücrelerinin yapısında kullandığı nükleik asit moleküllerinin yıkımı sonucu oluşup böbreklerden atılan bir maddedir. Ürik asitin kaynağı hem yiyecekelrdeki hem de vücudumuzun ürettiği pürindir.

Hangi yiyeceklerde ürik asitin sorumlusu olduğu pürin bulunur?
Sakatat etler, sardunya, hindi, anüvez, somon balığı, ıspanak, asparagus, fındık, fıstık vb. Bunların yanı sıra, alkol de (bira, şarap gibi) ürik asitin böbreklerden atılmasını etkilediğinden Gut nöbetlerinin ortaya çıkmasında rol oynar. Ayrıca, travma, cerrahi ve bazı ilaçlar da bu hastalığın ortaya çıkışını kolaylaştırabilir.
Tüm bu etkenlerin dışında, genetik bazı nedenlerle, ürik asitin kanda aşırı oluşumuna neden olan durumlar da olabilir. Böyle bir neden varsa, Gut, çocukluk yaşta da ortaya çıkabilir.
Hastalığın en tipik senaryosu, ağır bir akşam yemeğinden sonra, özellikle alkol de alındı ise, gece yarısı ya da sabaha karşı ağrılı, şiş ve parlak kırmızı bir ayak baş parmağı ile uyanmaktır. Tedavi edilmezse, bu ağrılı durum bir hafta kadar sürer ve tekrarlayabilir. Gut nöbetleri, sık olursa eklemlerdeki yapıyı bozabilir ve deri altında kronik bir, tofus denilen, beyaz renkte yarı sıavı yarı katı ürik asit birikimi oluşur.
Ürik asit, aşırı oranda oluşursa, böbreklerden süzülürken çökelip böbreklerde taş da yapabilir.
 
#5
Tedavi için öneriler
Gut hastalığının tedavisinde diyet , ilaç ve çok nadiren de cerrahi tedavi uygulanmaktadır.

Tedavi için önerilenler şöyle sıralanabilir:

Günde 2-3 litre su içilmelidir.

Aşırı kilolular kilo vermelidir.

Bol pürin içeren sakatat, konserve balık, deniz ürünleri, et suları alınmamalıdır. Beyaz etler ve sığır eti az miktarda alınabilir.

Ispanak, kuşkonmaz, mantar ve karnabahardan uzak durulmalıdır.

Alkol kesinlikle zararlıdır. Çay, kahve ve kakao az miktarda alınabilir.

Baklagiller için de bir uzmana danışılmalıdır.

İlaçlar ile kan ürik asit seviyelerinde tehlikeli yükselme önlenebilir.

Gut hastalığı ile nasıl başa çıkılır?

Vücutta ürik asit fazlalığı sonucu ortaya çıkan ve pek çok organda soruna yol açabilen 'Gut'a karşı diyetinize dikkat etmelisinizÜrik asit, normalde sağlıklı bir insanın kanında çeşitli kimyasal süreçler sonucunda ortaya çıkan bir yıkım ürünüdür.
Ürik asit fazlalığı sonucunda 'Gut Hastalığı' (Podagra, damla hastalığı ve nikris olarak da bilinen) meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra fazla miktardaki ürik asit, dolaşım sisteminde, damarlarda, kalpte, böbreklerde ve daha pek çok organda birikip sorunlara sebep olabilmektedir.

Nasıl ortaya çıkar?
Zamanla eklem sıvılarında ürik asit kristaller birikmeye başlar ve Gut ataklarına neden olur.
Genellikle her seferinde diz, dirsek ve el bileği gibi bir eklemi etkileyen bu ataklar daha çok ayak başparmağı ekleminde dayanılması oldukça zor ağrı, şişlik ve kızarma ile ortaya çıkmaktadır. Hastanın bu dönemde aspirin ve benzeri ilaçları alması son derece yanlıştır, çünkü aspirin ürik asitin vücuttan atılımını yavaşlatır.
Gut hastalığı çoğunlukla 40 yaş üstü erkeklerde görülmektedir. Kadınlarda ise çok nadiren menapoz sonrası gelişebilmektedir.
 
#6
Gut, kandaki ürik asit düzeylerinin yükselmesinden (ürik asit idrarda bulunan bir atık üründür) veya böbreklerdeki ürik asit tasfiyesinin azalmasından doğan bir hastalıktır. Ürik asid kristalize olur ve eklemlerde çökelir. Bu çökelme ciddi ağrı nöbetlerine ve inflamasyona yol açar. Çoğu kez bu olay ayak başparmağı tabanında bulunan nispeten büyük eklemde cereyan eder. Ancak kollar, ayaklar, ellerde bulunan diğer eklemler de hastalıktan etkilenebilmektedir.
Kimler risk altındadır ?
Erkekler guta yakalanma açısından kadınlara göre 20 kat daha risk altındadırlar. Diğer risk faktörleri ise şunlardır: Yaş (daha çok 40-50 yaşlar arası) Guta ait bir aile öyküsünün varlığı Şişmanlık Bazı ilaçların özellikle de diüretiklerin (idrar söktürücü) kullanılması Kan hastalıkları Travma, şua alma veya cerrahi müdahale geçirme Ürik asidin yapısına giren bir madde olan "pürin"i içeren gıdalardan büyük miktarlarda tüketme. Yüksek kan basıncı, anemi, diabet, böbrek veya damar hastalığı gibi rahatsızlıklar.
Gut Tanısının Konması
Gut ve gutun altında yatan sebepler kan tahlilleri (ürik asit düzeyi), eklem sıvında yapılan çalışmalar ve röntgenler vasıtasıyle tanınabilir. Eğer eklemlerinizde iltihabi yahut ağrılı ataklar atlattıysanız doktorunuzu durumdan bilgilendiriniz. Tedavi edilmeden bırakılırsa, gut sakat eklemlere böbrek taşlarına, kemik-ligament ve tendonlarda iltihaplanmaya yol açabilir.
Gutun tedavisi
Eğer size Gut tanısı konulursa, doktorunuz buna uyarlanmış bir perhiz, steroid ailesinde olmayan iltihap önleyici ilaçlar, ağrı kesiciler ve kanınızdaki ürik asid düzeylerini azaltacak ilaçlardan bir veya birkaçını birden yazabilir. Bir gut atağı esnasında, mevcut semptomlar şu şekillerde de azaltılabilir:
Hastalıktan etkilenen eklemlere ılık veya soğuk kompresler uygulanacak
Yatakta yatarken ağrılı eklemleri yatak çarşafı ve yorgandan uzak tutmak için yastıktan çerçeveler kullanarak
Eklemlerinizin istirahati sağlanarak
Böbrek taşlarının önüne geçmek için günde 10-12 bardak su içerek
Pürinden zengin gıdalardan kaçınarak. Bu gıdalar muayyen et türleri, deniz ürünleri, kurutulmuş makarnalar ve bezelyeler, ıspanak, bira mayası, hayvansal yağlar, et suyu, yulaf unu
Alkollü içkilerden kaçınarak