Güveçli Köyü Merkez Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
güveçli köyü bilgileri - güveçli köyü tanıtım - güveçli köyü resimleriGüveçli, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
Kültür

Güveçli köyünün birçok gelenek ve görenekleri vardır.Örneğin; Düğünlerde damat adayını harmanlar mevkiinde açık alanda, imam nezaretinde elbiselerinin dua ile giydirilmesi,ve yine harmanlar mevkinde tekerlek yakılarak sinsin adı verilen oyun oynanması,düğün odasının kurulması,düğünlerde mutlaka yöreye özgü keşkek yapılması.Düğün yemeklerinin köy odalarına ve yaşlıların evine verilerek, misafirlerin buralarda ağırlanması, yüzük oyunları oynanması,erfene yapılması gibi kültürel değerleri vardır.Çorum iline has olmakla beraber köyümüzün en meşhur yemeği MANTI,toyga aşı,keşkek ve yahni yemekleridir.
Coğrafya

Çorum merkezine 14 km uzaklıktadır.Ulaşım gayet rahattır.Köyün arazisi oldukça verimlidir. En çok soğan,şeker pancarı,buğday,arpa benzeri toprak mahsulleri üretilir.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 167
1997 178
Ekonomi
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
Seçim Yılı Muhtar
2004 Süleyman Çavdar
1999 Nurettin Ağca
1994 Hikmet öztekin
1989 Hikmet öztekin
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz