Güvemli Köyü Torul Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
güvemli köyü bilgileri - güvemli köyü tanıtım - güvemli köyü resimleri


Tarihi

Köyün eski isimleri Haviyana, Havyana'dır. Semitik dillerin tümünde varolan Haviyan kelimesinin manası "aşağı gitmek", "düşmek", "sevdalı olmak", "sevmek", "hoşlanmak"tır. Köyün yerlileri bu anlamlara "suyu bol" anlamını da katmışlardır. Güvemli Köyü'nde 7 adet kilise bulunmaktadır. Baş Haviyana Kilise Camii 1838 tarihli kiliseden çevrilen caminin taşıyıcıları kaldırılmış, apsisi kapatılarak düzeltilmiştir. Yapı 9.80X7.76 metre boyutlarındadır. Köye bağlı Baş Haviyana (Güvemli), Pasova, Vartli, Andonlu, Mezere, Meyremana ve Deremahalle olmak üzere 7 adet mahalle bulunmaktadır. Güvemli köyü yerleşimi çok eskidir, Milattan sonra 80'li yıllarda kurulduğu sanılmaktadır. Rumlar bölgede 1925 mübadelesine kadar kalabalık nüfusa sahip olarak yaşamışlardır. Şu anda kullanılmayan bir kaç mahalle ve mezere yeri vardır. Bölgede dere beyi olan Üçüncü Oğulları 1925 den sonra Güvemli Köyü'ne yerleşmişlerdir. Güvemli Köyü orman bakımından zegindir.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri

Isırgan otundan yapılan yemek tadılmaya değerdir
Coğrafya

Gümüşhane iline 34 km, Torul ilçesine 12 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 226
1997 204
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüz orman köyü olmasınaa rağmen bu imkanı yeteri kadar kulllanamamaktadır. 1973 Yılından beri istihsal alanı olarak değerelendirilen köy sınırları içerisindeki ormanlar yanlış kesimler nedeniyle yer yer tahrip edilmektedir. Köylüler tarafından özveriyle korunan bu oksijen kaynağı ormanlardan vatandaşların daha çok ekonomik olarak faydalanmalarının önündeki hukuki ve bürokratik engeller asgariye indirilmelidir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Erdoğan Zengin
2004 - Bilal Yılmaz
1999 - Bilal Yılmaz
1994 - bilal yılmaz
1989 - Mustafa Zengin
1984 - Turgut Üçüncü
1966-1977 - Faik Üçüncü

Altyapı bilgileri

Köyde,2 ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz