Güzelce Köyü Hakkında Bilgi Tomarza Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
güzelce köyü bilgileri - güzelce köyü tanıtım - güzelce köyü resimleriGüzelce, Kayseri ilinin Tomarza ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Mülki taksimatta nahiye olarakta belirlenen yerler oldugundan dolayı o zamanlarda Güzelce Köyü Tomarza ilçesi-Toklar Nahiyesine baglıdır.Nahiye müdürü ise kendisine baglı köylerin mülk-i amiri konumundadır.Asayişe müessir olaylar nedeniyle kendisine baglı köylere sık sık gitme imkânı bulurken Kötüköy'e gitme imkânı bulamaz.Kötüköy'den de herhangi bir şikayet gelmiyordur zaten.Tam olarak bilinemeyen bir tarihte Kötüköy'e gelir.Köye bir mülki amir'in gelmesi köylü için büyük şereftir.Köylüler amirin basını bırakmaz.İzzeti ikramda kusur edilmez.Amir bu karsılamadan ve güleryüzden oldukça hoşnut kalır ve bu köye Kötüköy ismini yakıstıramaz.Daha sonra gerekli girişimlerde kendisi bulunarak köyün ismini GÜZELCE KÖYÜ olarak değiştirir ve o günden beridir köy bu isimle anılır.
Kültür

Köy oğuzların Avşar boyundandır.bu özellikleri tam olarak taşır
Coğrafya

Kayseri iline 83 km, Tomarza ilçesine 28 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 21
2008 321
2007 95
2000 140
1997 130
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaz Almancılığa dayanır
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -İbrahim Erdoğan
1999 -ümmet göktepe
1994 -hüseyin yılmaz
1989 -memiş Yaşar
1984 -ismail(deli)

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz