Güzeldere Köyü Gölyaka Düzce

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gölyaka Güzeldere Köyü Bilgileri - Güzeldere Köyü Hakkında - Güzeldere Köyü Tanıtımı - Güzeldere Köyü ResimleriGüzeldere, Düzce ilinin Gölyaka ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.geçmişi olmazmı köy halkı giresun göçmeni espiye trebolu ağırlıklı 1945 li yıllardan sonra buraya yerleşmişler ama kolay olmadığını anlatırlar hep köyün ileri gelenleri.ilk önce hamam üstü köyüne bağlı olan bu köyün topraklarını hamam üstü köylüleri yayla olarak kullanıyorlarmış ,giresundan ilk olarak göç edenler yayla olarak kullanılan köylerini satın alarak şu anda tüm türkiyenin hatta dünyanın bile turizmcilerinin ilgilendiği güzeldere köyünü kurmuşlardır.şu anda türkiyemizin en yüksek şelalesinin aktığı ve ismini verdiği güzeldere şelalesinin keşfindede köy halkının katkısı çoktur.kemençe sesinin su sesine karıştığı bu şirin köyü ve şelalesini mutlaka görün.ben 1997 ile 2003 yıllarıarasında bu şirin köyde görevim gereği hizmette bulundum.tipik karedeniz insanlarının yaşadığı bu şirin köyü ve 135 mt.den şırıl şırıl akan şelelesini hala görmediyseniz .hala neyi bekliyorsunuz kalkın hazırlıklara başlayın bu güzel köyü mutlaka ziyaret edin.ayhan hoca.alanyadan sizin için yazdı.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.bu güzel köyün hiç yemekleri olmazmı .sirun onların vazgeçilmez tatlısıdır onun tadı hala damağımda .mantar ormandan toplanır kış için turşusu yapılır harika bir lezzet ,sonra karedeniz insanına has o meşhur kara lahana yemeklerinin bol çeşitlileri,daha hatırlıyamadığım isimlerini tabi çok ,çeşitli lezzetler ,en önemlisi kışın karadeniz halkının vazgeçilmezi hamsiyide unutmayalım.bu köy görmeğe değer .manzarası ,yemekleri harika..köyler hakkında eksik bilgilerin olması beni çok üzüyor.ayhan hoca .alanya.ama o bir düzceli.

Coğrafya

İle Uzaklığı:34 km

İlçeye Uzaklığı:12 km

Rakım:630 m

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

2000 - 446
1997 - 418

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: ŞABAN AKIN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (380) 716 1055

Cep Telefonu:0 (532) 681 1738

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - şaban akın
> 1999 - şaban akın
> 1994 - yusuf ök
> 1989 -
> 1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Güzeldere Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz