Güzelsu Köyü Gerger Adıyaman

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gerger Güzelsu Köyü Bilgileri - Güzelsu Köyü Hakkında - Güzelsu Köyü Tanıtımı - Güzelsu Köyü Resimleri


Gürgenli, Adıyaman ilinin Gerger ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:GERGER

İl: ADIYAMAN

İle Uzaklığı:85km

İlçeye Uzaklığı:40km

Rakım:799m

Kültür

GÜZELSU KÖYÜ etrafında bulunan 24 tane köyle beraber canbeg aşiretindendir. ve bu köylerin en büyüğüdür. aynı zamanda gergerin de en büyük köyüdür.köy ismini cuma adında köyde ilk yaşayan adamdan almıştır. aynı zamanda cuma adında birde çok eski bir çeşmesi vardırderler. cimik kuruluşundan taa 1993 tarihine kadar çok büyük bir su sıkıntısı çekmiştir. eşşek katır sırtında bidonlar saatler süren su kuyrukları ve sıkıntıları asırlarca sürmüştür 1993 te özal dömeninde diye adlandırılan alidam huni ve ballı sınırları içerisinde ulaşılması güç dağların arsında bulunan dağın altında akan buz gibi ve çok tatlı bir suyu olan geli çayının suyu içme ve sulama olarak iki ayrı boru ve kanallarla akıntılı bir şekilde köye getirilmiştir ve bununla köylü rahata kavuşmuştur. böylece köy asıl ismine o zaman kavuşmuştur adında olduğu gibi suyu çok güzel ve çok tatlıdır.ve gergerin en gelişmiş köyür.2 tane gelişmiş değirmeni 2 tane fırını 2 tane camisi onlarca bakkal lokanta berber ve nalbur dükkânları bulunmaktadır. ayrıca 20 köye aşkın taşımalı öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. adıyaman diyarbakır yolu köyün içinden geçip fırat nehri iskelesinea 5 km uzaklıktadır.

YEMEKLERİ:

köyün en güzel yemekleri,suğılme,küncümut'dir.sugulmanın yapılışı,biber ve patlıcanlar közlenir ve soyulur bir baş sarımsak ve biraz tereyağı ile karıştırılır soğuk veya sıcak yenilebilir.küncümut ise üzüm pekmezi ve susamdan yapılır.susamlar ateşte kavrulur sokuda dovülüp pekmezle karıştırılır. harika bir tadı vardır.

Coğrafya

Adıyaman iline 80 km, kahta ilçesine 47, Gerger ilçesine 52 km uzaklıktadır. ayrıca siverek'e 30 km diyarbakır'a 120 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2150
2000 1477
1997 1472

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ayrıca mevsimlik işçi olarak ülkemizin çeşitli illerinde çalışmaya çoluk çucuk çalışmaya giderler.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Güzelsu Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz