Güzeltepe Köyü Merkez Muş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Güzeltepe Köyü Bilgileri - Güzeltepe Köyü Hakkında - Güzeltepe Köyü Tanıtımı - Güzeltepe Köyü ResimleriGüzeltepe ,Muş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: MERKEZ

İl:MUŞ

İle Uzaklığı:7 km

İlçeye Uzaklığı:7 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:1827
1997:2136

Tarihi

muşun başkenti olarak bilinir. neden derseniz eşşekleriye çok meşur bir köydür

Kültür

Köyün gelenek, görenek hakkında bilgi yoktur. köyün en menşur yemeği kellpaça'dır ve kavun-kalpuz'uda çok menşurdur.

Aynı zamanda damat süslemeden sonra bide damat ağacı süslenir ki en öenmli geleneği budur köyün ama yıllar sonra bir kaç kişide kaldı o ağaçlardan. Bu ağaçta çeşitli meyveler ve kuruyemişler vardır.

Coğrafya

Muş merkezine 7 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

tarım ve hayvancılık Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Kayak Merkezide Son Yıllarda Kış Turizminin odak noktası haline getirmiştir köyü. Üniversitenin kurulması ile daha iyi imkanlar sağlanılacağından bahsediliyor.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: RAMAZAN AKTAŞ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ve şu anda MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ Kampüs alanı için Güzeltepe köyü seçilmiştir.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz