Güzelyaka Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
güzelyaka köyü bilgileri - güzelyaka köyü tanıtım - güzelyaka köyü resimleriGüzelyaka, Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

YAKADEMİRCİLERKÖYÜNE BAĞLI ODABAŞOĞLU ORUÇLAR ZOBALAKLAR VE GEBEŞLER MAHALLESİ 1995 YILINDA AYRILARAK AYRI BİR MUHTARLIK OLUŞTURMUŞLAR VE YAPILAN MÜLAKATLAR SONUCUNDA YENİ KöYÜN ADININ GÜZEL YAKA OLMSINA KARAR VERİLMİŞTİR KÖY HALKI 1960 YILLARINDAN GÜNÜMÜZE KADAR MADENCİLİK İLE GEÇİNİMİNİ SAĞLAMİŞ ANCAK GELİŞEN ŞARTLAR E.K. İ. İŞLETMESİNİN İNSAN GÜCÜ AZALTMASI NEDENİ İLE ÇOĞU INSANLAR HAYVANCILIK VE TARIM YAPMAYA BAŞLAMIŞLAR YADA DİĞER ŞEHİRLERE ÇOĞUNLUKLA İSTANBUL VE BURSA TARAFLARINA GÖÇ ETMİŞLERDİR. ANCAK O DOĞAL GÜZELLİĞİ VE İNSANLARININ DÜRÜST VE ÇALIŞKAN OLMASI NEDENİ İLE TARIM VE HAYVANCILIK GELİŞİMİ İLE TOPLUM GELİŞİMİ DEVAM ETMEKTEDİR
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi :ÖNCELİKLE HAYVANCILIK VE TARIM ÖN PLANA CIKTIĞINDAN , O BOLAT DAĞININ ETEKLERİNDE OLAN BU KÖY DAĞ VE ETEKLERİNDEKİ BAHARLA BEREBER ORTAYA CIKAN KEKİK VE GÜZEL OTLAR SAYESİNDE HAYVANLARIN SEMİZLİĞİ ETİN LEZETINI VE İNEKLERİN NEFİS SÜTÜNE ASLA DOYUM OLMAZ HELE O ÇAYCUMANIN YOĞURDUNUN MEŞHURLUĞU O BOLAT DAĞININ KEKİK OTLARININ MİS GİBİ KOKUSUNDAN VE SÜTE VERDİĞİ LEZETTEN GELİR ONUN YANINDA SUTUN KAYMAĞININ ALINMASI İLE SÜT ÇİĞLE YAPILAN TAZECİK YUMURTANIN LEZZETİ BİR BAŞKA OLUR, HELE TEREYAĞI MİSLER GİBİ KOKAR LEZZETİNE DOYUM OLMAZ. HAYVANCİLİĞİN YANINDA MEYVE VE SEBZELERİ ÜRETİM ORGANİK TARIM DİYE NİTELENEN YILLARDIR BU ŞEKİLDE YAPILAN BİR ÜRETİM ŞEKLİ OLUP LEZZETİNE DOYUM OLMAZ . EN ÖNEMLİ GELENEKLERDEN BİRTANESİ DİNİ BAYRAMLARDA İNSANLARIN BİRBİRLERİNİ KUÇAKLAMASI BAYRAMLAŞMA COŞKUSU İLE HERKES EVİNDE KÖYÜN LEZZETLİ YEMEKLERİNİ YAPAR VE BAYRAM GÜNLERİ ÖRNEĞİN RAMAZAN BAYTRAMINDA 1. GÜN ODABAŞOĞLU KÖYÜ 2. GÜN ORUÇLAR MAHALLESİ 3. GÜN ZOBALAKLAR VE GEBEŞLER MAHALLESİ BAYRAMLAŞMA İLE GEZİLİR VE HER EV ZİYARETİNDE HERKESİN ÖNÜNE YEMEK CIKARILIR. VE BAYRAM ZAMANLARINDA GİDİN GÖRUN Ö KÖYLERİ İNSANLARİN SEVİMLİLİĞİ SAYGI DOLU YÜREKLERİNİ, VE BU SEVGİDEN VE DOĞADAN DOĞAN LEZİZ YEMEKLERİ TADMAK İÇİN EN İYİ FİRSATLAR BU BAYRAMLAR VE BAHARDA SEVEREK YAPILAN HIDRELLEZ GÜNLERİ ASLAA UNUTULACAK GÜNLER DEĞİL. EĞER ARAŞTIRILIR YADA YAŞAYANLAR GELENEK VE GÖRENEKLERİMİZİ YANSİTIRLARSA BİZİM İNSANLARIMIZIN GÜZELLİLKLERİ HER ZAMAN ORTAYA ÇIKAR.
Coğrafya

Zonguldak iline 51 km, Çaycuma ilçesine 3KM UZAKLIKTADIR. COĞRAFİ YAPI OLARAK BOLAT DAĞININ YAMAÇLARINDA KURULMUŞ OLUP DÜZ ARAZİ AZ BULUNMAKTADIR. YER ALTI SULARI AZ OLUP SULU TARIM YAPMAYA YETMEMEKTEDİR. ARAZI DÜZ OLMAMASIDA TARIMDA SEBZE YETIŞTİRİÇİLİĞİ YAPILMAKTA MEYVACILIKTA YAPILMAKTADIR. İKLİM ŞARTLARIDA TİPİK BİR KARADENİZ İKLİMİ KIŞLARI ILIK VE YAĞIŞLI GECMEKTE YAZLARI COK SICAK OLMAMASINA RAĞMEN YAĞMUR ORANI AZ OLMAKTADIR

DERNEK:,

GÜZELYAKA KÖYÜ GENÇLİK SOSYAL YARDIMLAŞMA DERNEĞİ ADI ALTINDA BİR DERNEK MEVCUTTUR.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. köy'e ait web siteleri
www.guzelyaka.com
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 800
1997 762
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 Halil Gençer
2004 Eşref Kerçin
1999 Alim Oruç
1994 Recep Özkan


alt yapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yeni başlanıp foseptik kuyularıyapılmış olup boruların döşenmesine baharda başlanacaktır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz