Güzelyurt Köyü İnegöl Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Güzelyurt Köyü İnegöl - Güzelyurt Köyü resimleri - Güzelyurt Köyü hakkında - Güzelyurt Köyü tanıtımı Bursaİlçe: İNEGÖL - İl: BURSA


Köy Muhtarı: SALİM ALTUN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (224) 721 26 92

Cep Telefonu: 0 (533) 265 16 22

Güzelyurt, Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün; Fatih Sultan Mehmet zamanında Karaman Beylerbeyliği'nden Balkanlar'a sürülmüş, Hicri 1293'te Anadolu'ya geri dönmek zorunda kalan, Bulgaristan Deliorman muhacirleri tarafından kurulduğu bilinmektedir. Sıtmadan korktukları için ovada verilen yerler beğenilmemiş Ahi Dağı eteklerine yerleşmeyi yeğlemişlerdir. Buradaki meşe ormanlarından odun kömürü elde edip geçim kaynağı olabileceği düşüncesi de köylülerin o mevkiyi seçmelerinde etken olmuştur. Köyün ilk adı; ÜÇLER MEZARLIĞI'dır. Daha sonra sadece ÜÇLER, son olarak da bu isimler terkedilerek GÜZELYURT adı kullanılmaya başlanmıştır.

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

En tanınan yemekleri tarhana çorbası (özellikle sütlü tarhana) ve köy ekmeğidir.

Coğrafya

Bursa iline 69 Km., İnegöl ilçesine 24 Km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etkisindedir. Dağların arasında bir köy olduğu için kış oldukça soğuk geçer. Yaz ve kış sıcaklık farkları tarımı etkilemektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 301
1997 400

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımda tahıl üretimi ağırlıktadır. 2000'li yıllarda gelişmiş tarım yöntemleri kullanmaya başlayan köylüler meyveciliğe de başlamışlardır. 2000'li yıllardan sonra İnegöl ilçesinde fabrikaların artışı ve ulaşımın kolaylaşmasıyla köy halkı fabrika ve diğer iş alanlarına yönelmişlerdir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Salim Altun
2004 - Salim Altun
1999 - Hasan Bodur
1994 - Mustafa Pekdemir
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak(ilkokul öğrenimi aktif) kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz