Hacıbaştanlar Köyü Gölmarmara Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gölmarmara Hacıbaştanlar Köyü - Hacıbaştanlar Köyü Hakkında - Hacıbaştanlar Köyü Tanıtımı - Hacıbaştanlar Köyü ResimleriKöy Muhtarı: Mustafa SIĞINAK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 236 5152157

Cep Telefonu: 0 5422071363

Hacıbaştanlar, Manisa ilinin Gölmarmara ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

HACI Mehmet Baştan adlı biri tarafından kurulduğu için HACIBAŞTANLAR adını almıştır. Köyün ne zaman kurulduğuna dair net bilgi yoktur.Ancak hayvancılık yapan göçerler tarafından 150 200 yıl önce kurulması kuvvetle muhtemeldir.

Kültür

HACIBAŞTANLAR KÖYÜ yörük köyü olup geleneklerini muhafaza edememişlerdir.Yerleşik hayata yıllar önce geçtiğinden göçer kültürü hemen hemen hiç kalmamıştır.Sadece davranış kültürü olarak biraz yörüklerin davranış biçimlerinden izler taşımaktadır.Yemek kültürü de değişmiştir. Daha çok zeytinyağlı ve bitkisel yemekler revaçtadır.

Coğrafya

Manisa iline 48 km, Gölmarmara ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 91
2000 230
1997 200

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köylü uzun yıllar geçimini tütün ve pamuktan sağlamıştır.1980 lerden sonra tütün ve pamuğun gelir sağlamaması nedeniyle köyden göç hızlanmıştır.Köyde kalan az sayıda aile zeytincilik,bağcılık ve diğer tarım ürünlerine yönelmiştir.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy içi yollarına parke taşı döşelidir.Köy konağı mevcuttur.Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz