Hacıhalilarpaç Köyü Erdemli Mersin

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erdemli Hacıhalilarpaç Köyü Bilgileri - Hacıhalilarpaç Köyü Hakkında - Hacıhalilarpaç Köyü Tanıtımı - Hacıhalilarpaç Köyü ResimleriHacıhalilarpaç ,Mersin Erdemli ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: ERDEMLİ

İl:MERSİN

İle Uzaklığı:52 km

İlçeye Uzaklığı:17 km

Rakım:150 m

Nüfus:

2000:871
1997:0

Hacıhalilarpaç, Mersin ilinin Erdemli ilçesinin bir köyüdür. Rakımı 65 ile 120 metre arasında değişen Hacıhalilarpaç köyünün Erdemli'ye uzaklığı 17 km'dir.

Ulaşım

Erdemli' Elvanlı köyü ve Kargıpınarı kasabasından ulaşılmaktadır. Günün her saatinde, her türlü araçla köye ulaşmak mümkündür. Köy Elvanlı köyüne 2.5 km mesafededir.

Eğitim

Köydeki okulda 8. sınıfa kadar eğitim verilmektedir.1.2.kademeyi 8 yıllık eğitimi kendisi vermektedir.

Sağlık

Köyde sağlık ocağı yoktur, ancak köy halkı sağlı hizmetini Elvanlı Sağlık Ocağı'dan almaktadır.

Nüfus

2000 yılı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 891'dir. Yaklaşık 320 haneden oluşmuştur.

Su

Köyde iki tane cami vardır.

Mahalleler

Merkez, Deligelinli ve Çamlıbel olmak üzere üç mahalleden oluşmuştur.

Yetiştirdiği ürünler

Domates, limon, portakal, zeytin ve nar vazgeçilmez ürünlerdir.

Geçim kaynağı

Çiftçilik en önemli geçim kaynağıdır. Narenciye üretimi ileri seviyededir. Köyde yayla sebzeciliği gelişmiştir. Zeytincilik yeni yeni gelişmektedir. Köyde küçükbaş hayvan besiciliği de önemli gelir kaynaklarındandır. Hemen hemen her evde kendi ihtiyaçlarını karşılayacak sığır besiciliği yapılmaktadır.yaylasında şeftali kaysı elma kiraz yetiştirilmektedir

Tarihi eserler

Araburun mevkiinde artık kaybolmaya yüz tutmuş Ören Yatağı adı verilen eski mezarlar mevcuttur. Zingirdek mevkiinde mağara ve Nurkız mevkiinde de su sarnıçları vardır.

Su

Köyde içme suyu vardır. Köyde sulama suyu da vardır, ancak yetersiz durumdadır. Köyden geçen Karacaoğlan çayı üzerine, Kayrakpınarı Göleti yapım çalışmaları bitirildiği zaman köyde sulama suyu sıkıntısı kalmayacaktır.

İklim

Köyde tipik Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir.

Köy Muhtarı: RESUL YILDIRIM

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:03245772722

Köy hakkında genel bilgi

Bahşiş Yörükleri 1773 yılında Ermenek kazasının Barçın yaylasından göçerek buraları yurt edinmişlerdir. Hacıhalilarpaç, Osmanlılar döneminden Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar Elvanlı köyünün bir mahallesi iken, 1934 yılında köy statüsüne alınmıştır.

Köyü kuranların arpacılıkla uğraşan üç kardeşten Hacı Halil olduğu rivayet edilmektedir. Arpacı kardeşler arasında anlaşmazlık çıkınca Hacı Halil, çocukları ile buraya yerleşir ve köyü kurar. Diğer iki kardeşten biri Arpaçbahşiş'i, biri de Arpaçsakarlar'ı kurar. Köy, göç alan köylerimizden biridir. Köye Boynuinceli aşiretinden 100 ve Çukurova'dan gelen Cırrıkoglu aşiretinden yaklaşık 100 hane yerleşmiştir.

Yaz mevsiminde Çamurlu ve Beypınarı yaylalarına çıkan köy ahalisi, yaylada sebzecilik yapmakta, hayvancılık ile uğraşmaktadır. Son yıllarda yetiştiriciliği kolay olan bodur elma dikimi yaylalarda gelişme göstermektedir. Yaylada şeftali, kiraz ve elma önemli gelir kaynaklarından biridir.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz