Hacıyakup Köyü Taraklı Sakarya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hacıyakup Köyü Taraklı Bilgileri - Hacıyakup Köyü Hakkında - Hacıyakup Köyü Tanıtımı - Hacıyakup Köyü Resimleri


İlçe: TARAKLI - İl: SAKARYA

Köy Muhtarı: Mehmet TÜRKDOĞMUŞ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:

0264 494 41 14
Cep Telefonu:

0 539 332 5363

Sakarya
Bilgiler
Nüfus 759 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 54750
Alan Kodu 0264
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Sakarya
İlçe Taraklı
Web Sitesi
Hacıyakup, Sakarya ilinin Taraklı ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihçe

Halkı manav türküdür.yerlisidir,göçmen değildir.Manav bir rivayete göre Anadolu Selçuklu devletinin bakiyesi şehirlere yerleşmiş, köyler kurmuş Türkmenler olduğuna ve Anadolunun gerçek yerli halkı olduğu ortaya atılan diğer bir iddia dır.

Köyün adının nereden geldiği rivayetlere göre osmanlı zamanında paşa zadelerin uğrak yeri olmasından, köyün yanından geçen ipek yolunun köye ekstralar katmasına olanaklar sağlamıştır.mahalle mahalle olmasıda ayrıca bir tarih kültürüne tanıklık etmektedir.Köyün güneyinde bulunan şifa kaplıcalarınında tarihi bilinmemekte bizanslara kadar gittiğini kalan kalıntılardan görmekteyiz.şifa kaplıcaları farklı alanlarda farklı minarallerle oluşmakta farklı kaynaklar bulunmaktadır,suyu kükürtlüdür.

Kültür

Köy yıllar önce kurulmuş olup farklı zamanlarda yer değiştirerek bugünkü halini almıştır.Tarihi fazla bilinmemekte yakın zamana kadar kocaeli vilayetine bağlı olduğu tapulardan görülmektedir.Köyde okur yazarlık oranı yüzde yüz olup yüksek okul mezunu azdır.yılın belirli zamanlarında hıdrellez şenlikleri düzenlenerek bölgedeki kültürel faaliyetlere öncülük etmektedir.bunlardan en büyüğü Akçeşme hıdrellez cemiyetidir.b Bu cemiyette bölgesel olarak katılım olduğu gibi yağlı veya karakucak güreş müsabakaları olup yediden yetmişe müsabakalar yapılmaktadır.cemiyetlerde gelen misafirlere bulgur pilavı yufka vede ayran ikram edilirki bu ikram yayla havası içerisinde çam ağaçları ile kaplı ortamda olsun.halkı sakaryanın yerlisi manav türklerindendir.manav türkleri cesur ve yiğittir.ne mutlu türüküm diyene.

Coğrafya

Rakımın 650 metreyi gösterdiği ormanlık bir alanda kurulan köyümüz;il merkezine 55,ilçe merkezine 10 km uzaklıktadır.İlçenin nüfus ve arazi olarak en büyük köyüdür.Paşalar,Kıran,Bayır ve Kabaklar adı altında dört mahalle oluşturur köyümüzü.Kuzeyinde Samanlı dağlarının uzantısı Kılıç Kaya,güne- yinde Gölpazarı (Bilecik)'na bağlı Kavak köyü,doğusunda Aksu köyü,batısında Geyve (Sakarya) ilçesi 'ne bağlı Hacıosmanlar köyü ile komşudur.

İklim

Köyümüzde karasal iklim hakim olup yazları sıcak ve kurak,kışları soğuk ve yağışlıdır.Yaz ay- larında özellikle geceleri tipik karadeniz iklimi hissettirir kendini. Geceleri serin olur. Son zamanlarda çıkan orman yangınları nedeniyle ormanlık alanlar yavaş yavaş azalmaya başla- mış,küresel ısınmanında etkisiyle iklim üzerinde gözle görülür değişiklikler olmuştur.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 7....
2000 759
1997 772

Köy, son zamanlarda dışarıya büyük göç vermiştir. Şimdiki nüfus kadar da köy dışında nüfusu vardır.

Ekonomi

Tarım ve hayvancılığın yanında nakliyecilik de bayağı ön plandadır. Tarım alanında başta hububat ürünleri olmak üzere baklagiller, yağlı tohum bitkileri, endüstri bitkileri, sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Son zamanlarda aşılı vişne, domates ve enginar üretiminde epeyce bir gelişme olmuştur. Hayvancılıkta büyük ve küçükbaş hayvanlar açık besi şeklinde dışarıda, kapalı olarak da ahırlarda yapılırken arıcılık ve kümes hayvancılığında da epeyce gelişmeler gözükmektedir.

Altyapı bilgiler

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz