Hafızhüseyinbey Köyü Gömeç Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gönen Hafızhüseyinbey Köyü Bilgileri -Hafızhüseyinbey Köyü Hakkında - Hamamlı Köyü Tanıtımı -Hafızhüseyinbey Köyü ResimleriHafızhüseyinbey ,Balıkesir Gönen ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: GÖNEN

İl:BALIKESİR

İle Uzaklığı:161 km

İlçeye Uzaklığı:25 km

Rakım:m

Nüfus:

2000:1084

1997:1109

Hafızhüseyinbey Köyü, Gönen'e 18 km, Sarıköy'e 7 km mesafede tepelerin eteğinde kurulmuş bir POMAK köyüdür. Eski adı Elbizlik'tir. Dereköy, Geyikli, Armutlu ve Sarıköy'e komşudur.

Köyde yaşayanların çoğunluğu 1915-1920 yıllarında Yunanistan'dan göç etmişlerdir. Ancak köyün geçmişi daha eskilere dayanmaktadır. Köyde yer alan tarihi kilise, eski Rum evleri, mağaralar vb. kalıntılar köyün Cumhuriyet döneminden çok daha önceleri de kullanıldığını göstermektedir.

Köy halkı, ilk zamanlar hayvancılıkla uğraşmışlar, sonraları ise tarıma yönelmişlerdir. Günümüzde köyde yaşayanların önemli bir kısmı pirinç tarımı ile geçimlerini temin etmektedir. Gönen Baldosu olarak adlandırılan pirinç türü ağırlıklı olarak Hafızhüseyinbey Köylü çiftçiler tarafından üretilmektedir. Pirinç tarımı ile birlikte köyün ekonomik durumu giderek iyileşmiş ve üretim büyük oranda makinalaşmaya geçmiştir.

Pirinç tarımının yanısıra, şeftali, kayısı, kivi, karpuz, kavun, kiraz gibi pek çok çeşit meyvenin üretimi de yapılmaktadır. Ayrıca köye ait bayır tarlalarında ise zeytin tarımı yapılmaktadır. Köyde hayvancılık giderek azalmıştır. Genellikle küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Meraların azalması nedeniyle, birkaç koyun ve birkaç keçi sürüsü kalmıştır. Son dönemde büyükbaş hayvan besiciliği de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı:

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz