Halhalca Köyü İnegöl Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Halhalca Köyü İnegöl - Halhalca Köyü resimleri - Halhalca Köyü hakkında - Halhalca Köyü tanıtımı Bursaİlçe: İNEGÖL - İl: BURSA


Köy Muhtarı: NAZMİ AY


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0224 731 32 95

Cep Telefonu: 0535 779 47 68


Halhalca, Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Bursa ili İnegöl ilçesi merkez bucağına bağlı ilçenin kuzeyinde İnegöl'e 13 km. mesafede bulunan Halhalca Köyü 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbinde Bulgaristan'dan zorunlu göçe tabi tutulan Türklerin kurduğu köydür. Köyün kurulduğu Halhal çeşme namı ile anılan bölge Yıldırım Beyazıt Paşa'nın mülküdür.

Osmanlı Rus Harbi Rumi takvime göre 1293 yılına rastladığından Halhalca köyünü kuran Türklere 93 Muhaciri denmektedir. Halhalca'nın resmi kuruluşu 9 Eylül 1891 (4 Safer 1309)Çarşamba günü Şuray-ı Devlet Dahiliye Nezareti'nin(İçişleri Bakanlığı) yapmış olduğu toplantıda almış olduğu karara dayanır.

Şöyle ki;Ertuğrul sancağı İnegöl kazasında bulunan Halhal çeşme mevkiindeki arazide daha önceden iskan ettirilmiş 32 hane muhacirin eski arazi sahipleri ile anlaştırılarak nufuslarının yazılmasına ve Mecidiye ismiyle köy kurulmasına karar verilmiştir.Bu köy Halhalca'dır. 1896 ve 1899 yıllarındaki emlak vergi kayıtlarında köyün adı Mecidiye (nam-ı diğer Halhalca) olarak geçmektedir.Daha sonraları sadece Halhalca ismi kullanılmıştır.1926 yılında İnegöl ile birlikte Bursa iline bağlanmıştır. Köyün Bursa'ya uzaklığı 38km dir.

8 Temmuz 1920 günü güzel Bursamızı işgal eden Yunan ordusunun ileri karakol olarak yerleştiği Uludağ yamaçlarındaki Acıelma (tarihten silinmiş köy) köyünden Samanlı Dağlarına kadar olan Yunan mevziilerin önemli bir bölümünü kapsayan kritik bir nokta olan Musatafatepe'nin hemen karşısında bulunan Türk mevziilerin bulunduğu köydür. Türk ordusunun Bursa'yı geri almak için 8 Temmuz 1920den 10 Eylül 1922'ye kadar yapılan İstiklal Mücadelesinde 80 şehit verdiği köydür.

30 Ağustos 1920'de 1 Subay, 25 Ekim 1920'de 5 Subay, 4 Nisan 1921'de 8 Asker, 8 Eylül 1922'de 66 Asker Halhalca'da şehit düşmüştür. Halhalca köyünü kuran 32 hane muhacirin ceddi 1071 Malazgit Meydan Muharebesi'nden önce (M.S: 11.y.y. ilk yarısı)Orta Asya'dan Üç okların baskısından kaçıp Bizans topraklarına yerleşmiş olan Oğuz boyundan göçebe Türkmenlerdir.

Sadeddin Bey komutasındas Anadolu'ya on bin oba (çadır) olarak gelip yazları Sivas yöresinde, kışları İran tarafına giden, göçer bir yaşam süren atalarımız Sadeddin Bey'in ölümünden sonra yerine oğlu Nureddin Bey'i seçmişlerdir. Önce Ereğli Kalesi'ni sonra Sivas'ı alarak yerleşik düzene geçmişlerdir.

Nureddin (Nur Sofu) Bey komutasında 1256 yılında Silifke Kalesi'ni aldıktan sonra tün yönetimi oğlu Karaman Bey'e bırakıp Sivas'a obasının başına dönmüştür. Karaman Bey Roma-Bizans döneminde Larende ismiyle anılan şehri alınca ismini değişitrerek Karaman ismini koymuştur. İç Anadolu'ya geldiklerinde Göktanrı inancına sahip olan Oğuz Boyundan atalarımız 1071 Malazgit Meydan Muharebesi'nden sonra Selçuklu egemenliği ile kitlesel olarak İslamiyeti seçmişlerdir.

1277 yılında Karamanoğlu beyliğinin üçüncü bey'i olan Karamanoğlu Mehmet Bey'in yayınladığı ünlü ferman şöyledir "Bu günden geru divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçe'den başka dil kullanılmayacaktır" Anadolu Selçuklu Devletinin 1308 yılında tamamen yıkılmasından sonra Konya ve çevresine tamamen egemen olmuşlardır. Karamanoğulları Anadolu'da en güçlü devlet konumundaydı. Toprakları Karaman, Konya, Sivas, Kayseri, Niğde, Adana, Ankara, Antakya, Antalya, Silifke, Anamur, Mut, Ermenek,Gülnar,Alanya, Gazipaşa, Isparta ve Beyşehir'i içine alıyordu. Karamnoğullarının son bey'i olan Kasım Bey 3 oğlu ve 30 yiğit bey'i ile birlikte Karaman Beylerbeyi Hadım Ali Paşa tarafından Padişah II. Beyazıt'ın fermanıyla 1483 yılında Kestel yaylasında kalleşçe zehirlenerek öldürülmüşlerdir. Bu olay sonrası 1502 yılında Halhalca Köyü'nü kuranların ataları Bulgar ülkesinde mecburi iskana tabi tutulmuşlardır.

Kültür

Köyde halen yasamakta olan halk,buraya gelip Halhalca köyünü kurdukları günden bu güne gelenklerine sahip çıkmışlar ve hala sürdürmektedirler. Her yıl mayıs ayında Halhalca Köyünde İstiklâl Savaşında şehit düşen eskilerin değişiyle Mustafa Kemal'in 80 Askerini anma ve köyün kuruluş şenliklerinde misafirlere etli pilav ve ayran ikram edilmesi gelenek haline gelmiştir.

Halhalca Köy meydanında buluna köy tüzel kişiliğine ait köy konağındaki kahvehaneyi Hasan Hüseyin Çakır (Asker) işletmektedir. Halhalca halkının sıcak yüzünü Türk misafirperverliğini görmek için köye gittiğinizde mutlaka Asker'in küçük çaydanlıkta demlemiş olduğu her zaman taze ve demli çayından içmenizi tavsiye ederiz.

Coğrafya

Bursa iline 38 km, İnegöl ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 406
1997

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca 1989 yılında yapımı baslayan DSİ Halhalca Göletinin 2001 yılında faliyete geçmesiyle köy sulu tarıma geçerek ürettiği mahsüllerle İNEGÖL VE BURSA da geniş pazar payı elde ederek ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz