Halifeli Köyü Merkez Amasya

#1

Halifeli Köyü Merkez Amasya konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Halifeli Köyü Merkez-Halifeli Köyü Hakkında - Halifeli Köyü Tanıtımı - Halifeli Köyü Resimleri
Amasya

Bilgiler
Nüfus 332 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 05000
Alan Kodu 0358
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Amasya
İlçe Merkez

Halifeli, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.


Köyün eski adı "Kalfalı köyü" olup, köyde hayvancılık ve tarım başlıca geçim kaynağıdır. Genellikle büyükbaş hayvan yetiştirilmektedir. Tarımda ise buğday, şeker pancarı ve haşhaş üretilir. Köyde 3 tane devamlı bakım yapılan evliya vardır (kozulca baba, tekeli ve dedeler). Kozulca Baba türbesi çevre köylerden gelen halkında bulunduğu bir yerdir. Kozulca Baba türbesinin bulunudğu yerde ayrıca eski taş ısıtmalı bir hamam bulunmaktadır. Hamamı, diğer hamamlardan ayıran en büyük özelliği ise, taşlarla ısıtılmasıdır. Dışarıda ateşte kızan taş, içeride özel olarak eşilmiş yuvaya atılır ve hamam bu taştan çıkan buharla dolar.


Halifeli köyü hakkında
TÜBİKAM - Türkiye Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Merkezi
sitesinde verilen bir bilgide ise ; Mehmet Kalfa, kaynaklarda Kalfalı ya da Halifeli olarak yer alan obadandır. Amasya, Malatya, Azerbaycan ve İran’da yaşayan bir topluluktur. Obanın bir kolu Tarsus’ta, Dodurga topluluğu arasında başka bir kolu Pazarcık ile Gölbaşı arasındaki iki köyde yaşıyordu Günümüze ulaşmış olan Amasya’daki Halifeli köyü ise Yavaş nahiyesindeydi. İran ve Azerbaycan’daki Halifeliler, Şahseven konfederasyonuna bağlıdır. Azerbaycan’daki Dağlık Karabağ, İmişli, Deveçi, Cebrayıl; İran Azerbaycan’ındaki Hurand ve Razı yörelerinde Halifeliler vardır. Kalfalı, Şah İbrahim ocağının talibidir. Amasya’daki Kalfalı köyü buna bir örnektir. Kuluncak yöresi Şah İbrahim ocağına bağlı toplulukların çok önemli bir yurduydu. Kuluncak’taki Mehmet Kalfa, işte bu Kalfalı obasının yadigarıdır. denilmektedir..

Coğrafya

Amasya merkezine 45 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Fakat köyümüzde kadeniz ikliminden çok bir geçiş iklimi görülür.Bazı yıllar yaşanan yagmur azlığı nedeniylede hayvancılık önemli zararlar görür.Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 753
2000 332
1997 317
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - İsmet Akman

1999 - ibrahim kılıç
1994 - rıza akyol
1989 - ali çakmak
1984 - Ali bağcı
1979 - nuri taşdemir

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz