Halilbaba Köyü - Vezirköprü - Samsun

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Halilbaba Köyü Hakkında - Halilbaba Köyü Resimleri - Samsunun KöyleriHalilbaba, Samsun ilinin Vezirköprü ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi


Köy 1930 yıllarına kadar "Köy Dede yanı" denilen mevkidedir.. Köyün şimdiki kurulduğu yer daha önce köy merası olarak kullanılırken, bu alanın orman sahası olarak tahsis edilmesiyle köy; . bugün bulunduğu yere inmiştir. Eski köyde kalanlar olmuşsa da bunlar zamanla aynı yere gelip yerleşmişlerdir. Halilbaba ve Ahmetbaba isimli iki kardeşin bu köyleri kurduğu söylenmektedir. Yukarı Halilbabalılar olan Çerkezler ise Dedeyanı’na yakın yerlere yerleşmişlerdir. Aşağı Halilbabalılar ise şimdiki yere yerleşip yaşamaya başladılar. Dedeyanı ise köy merası olarak kullanılmakta ve hayvan otlatılmaktadır


Kültür


Üç ayların girişinde helva karılıp köy halkına dağıtılır. Bayram günleri topluca köyün uygun yerlerinde yemekler yenir. Düğünlerde gece ateş yakılarak etrafında oyunlar oynanır. Gelinlerin ellerine ve başlarına kına yakılır. Düğünden bir gece önce gelin ve damat kendi evlerinde yatırılmaz, komşularının evinde kalırlar. Düğünlerde horoz yarışları ve güreşler yapılır. Düğün günü geline ekmek böldürürler. Gelin eve girerken başından çerez atılır.


Coğrafya


Samsun iline 134 km, Vezirköprü ilçesine 19 km uzaklıktadır.


İklim


Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus


Nüfusu Yaklaşık olarak 448, hane sayısı 42’dir.


Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy halkının genç erkek nüfusu gurbete çıkmaktadır. Mart ayından itibaren köyde genç nüfus bulunmamaktadır. Köyde yaşlılar, kadınlar, kızlar ve çocuklar kalır. Yaz mevsimi ile birlikte on, on beş hane yaylaya çıkar. Halk ihtiyaçlarını genellikle Vezirköprü’den karşılamaktadır. İlçeye buğday, fasulye, yumurta mısır, bakla, ceviz, kabak, mantar, tavuk, pekmez, çökelek, peynir, yağ gibi yiyecek maddelerini götürüp satarlar. Bunlardan elde ettikleri para ile ihtiyaçlarını alırlar. Bazı köylüler ise; büyük ve küçükbaş hayvan alım satımı ile uğraşırlar.


Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri


yıllara göre köy muhtarları: :2004 - Hikmet Öncel


Köy Muhtarı: HİKMET ÖNCEL


Muhtarlık Erişim Bilgileri:


Telefon:0362-6510111


Cep Telefonu:0544-2395097

Altyapı bilgileri

Köyde henüz bir sağlık teşkilatı bulunmamaktadır. Köylülerin hastaları 4km uzaklıkta bulunan Kılıçgüneyi Sağlık Ocağına ya da ilçedeki devlet hastanesine gitmektedir. Köyde 1972 yılından bu yana okul bulunmaktadır. Bugünkü okul 1985’te yapılmıştır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz