Haliloba Köyü Araç Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
haliloba köyü bilgileri - haliloba köyü tanıtım - haliloba köyü resimleriHaliloba, Kastamonu ilinin Araç ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

eskilerden oba olarak bilinen halil oba köyüne yerleşen kişilerden oluşmaktadır onun yarı sıra tam karşısında ise aşağı oba köyü ve yukarı oba köyleri bulunmaktadır. Haliloba Aşağıoba Yukarıoba Ekinözü Saraycık köyleri kandillerde istenilen köylerde sırayla birleşerek seçilen köyden bir kişi mevlüt okutur...
Kültür

Köyün görenek ve geleneksel yemekleri yoktur.Geleneği Haliloba Aşağıoba Yukarıoba Ekinözü Saraycık köyleri kandillerde istenilen köylerde sırayla birleşerek seçilen köyden bir kişi mevlüt okutur...
Coğrafya

Kastamonu iline 58 km, Araç ilçesine 13 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 bilgi yoktur
2000 50
1997 46
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur Araç ilçesine bağlı yatılı okul düzeni vardır . Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak

yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz