Halitli Köyü Hakkında Bilgi Delice Kırıkkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
halitli köyü bilgileri - halitli köyü tanıtım - halitli köyü resimleriHalitli, Kırıkkale ilinin Delice ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

1780-1790 yılları arasında kurulduğu tahmin edilen köyümüzün kurucularının, Halit Koca(Kuyubaşi) ve Alıklı Şaban(Göztepe) olduğu bilinmektedir.Daha sonra köye gelen aileler sırası ile; Yabuşağı (Yakupoğulları) (Denekler), Karacaismail(Eşmebaşı), Karaömerler(Karataşlar), Zulhanoğullari(Çalkanlar), Efeler( Sırakayalar), Bayadoğlu Hasan(Bayaduşağı (Haceller (Sırakaya)-Fakilar (Tozluyurt)-Siriler,Koca Sadıklar (Tozluyurt))), Vahit Taştepe (Vayıtlar), Karasolaklar (Taşkınlar), Musaoğullari(Karayörükler), Mustafaoğullari(Özyönler), Kasımoğulları(Kumsallar), Hasanoğullari (Çelgerler (Çeliker)), Miktatoğulları(Çayakarlar), Hacıeminuşağı(İncedallar), Kenanoğulları(Karataşlar), Hacıahmetoğulları(Gökküler)(Uluyollar), Çakkışahmet(Meraller), Çolakoğulları.(Coruklar), Algınoğlan (Ürkmez )yerleşmişlerdir. Kaynak :Anonim.

Not:Lütfen kaynak kısmını aile isminizi kullanarak değiştirmeyin.
Kültür

Köyün gelenek,tipik bir iç anadolu köyü olup misafirperver insanlardır. Türkmen geleneklerıne sahiptir. Yemekleri bulgur pilavı (yufka ekmeğin üzerine dökülmek suretiyle),tarhana,bulama aşı (yoğurt/yayla çorbası) kuru fasulye,yarma aşı,cılbır,mıhla,kartma aşı,taslama,düğürcük aşı,coblama,çalma tatlısı,kavurma,dönderme,gölleme, arap aşı ve hasıdadır. Konuşulan ağız tipik ortaanadolu ağzıdır.

Düğün etkinlikleri; genellikle 3 gün 2 gece şeklinde cuma günü öğleden sonra başlayıp, pazar öğleden sonraya kadar ifa edilir. Cuma günü Türk bayrağı erkek evinin yüksek bir yerine süslenerek asılır. Davul zurnanın çalmaya başlaması ile düğün başlamış olur. Bayrak kaldırma törenine katılan davetlilere bayrak yemeği de ikram edilir.Düğünlere davetliler yoğunluklu olarak cumartesi öğleden sonra gelmeye başlarlar.Düğün sahibinin maddi gücüne göre koyunlar veya danalar kesilir gelen her misafire mutlaka ama mutlaka sofra kurulur yemek ikram edilir.Birde kahveci vardır bu kahveci gelen misafirlere kahve, çay veya limonata ikram eder ve karşılığında bahşiş alır. Erkek evine gelen davetliler, gönlünden kopan,mali gücünün yettiğince ve yakınlığına bağlı olarak kapalı zarf içerisinde okuntu diye tabir edilen parayı düğün sahibine verir. Cumartesi akşamı davetlilerin en kalabalık olduğu zamanlarda kına gecesi yapılır.Etrafı çerez ile kaplanmış bir tepside üzerinde mumlar yanan kına damada yakılır. Bu esnada tabiki kına dondu denerek bahşiş istenir. Kız tarafına kınacılar orada kesilecek cezaya hazır olarak giderler. Yine aynı akşam gençler, 1 adet Arap (sırtı kamburlaştırılmış, yüzünde uzun takma sakal, elinde sopa ve cebinde savrulmak üzere kül) 2 gelin(kadın kılığına girmiş ve yüzleri tamamen kapalı) ve 1 kayışçı Arap oyununu sergileyerek heyecanlı anlar yaşatırlar(Çalınan oyun havaları eşliğinde eli sopalı Arap, konukları zorla oynamaya çıkarır,gençler gelinleri kaçırır, Arap yakaladığını temsili sopalar, kayışçı ise Arabı zayıf gördüğü anlarda elindeki kemerle vurur. Oyunun sonunda Arap ölür. Başında gelinler ağıt yakarak damadın yakın akrabalarından bahşiş toplarlar en son arabın yüzüne su boca edilerek oyun sona erer). Pazar gününe gelindiğinde araç konvoyu ile gelin alınmaya gidilir. Kız evinde gelinin çeyiz sandığına oturan ufaklıklarla sıkı pazarlıklar yapılır. Gelin, erkek evine geldikten sonra önceden hazırlanmış olan testiyi yere vurarak kırar, evin kapısının üstüne yağ sürer ve duvara çivi çakarak yeni evine gelir, damadın annesi ve babası temsili olarak güreştirirler ve anne yener. Pazartesi öğleden sonra kadınlar toplanarak duvak açma geleneğini yaparlar.salı günü ise haya tekrar normale dönmekte olup herkes bağına bahçesine dönmektedir bu arada köyün gençleri Selektörün Dibi diye tabir ettiğimiz yerde toplanmakta damatla bir lastik yakma gecesi düzenlenmektedir Köyün tek bakkalı olan Ferit'ten alınan lokumlar dağıtılır köyün güzel sesli delikanlılarının seslendirdiği parçalarla damat şenlendirme gecesine son verilip aşağı obada oturanlar aşağıya yine yukarı obada oturanlar yukarıya giderler.
Coğrafya

Kırıkkale iline 64 km, Delice ilçesine 20 km uzaklıktadır.köy Keskin ile Delice ilceleri arasında olup Tekke,Tavaözü,Karakoyunlu(Çatallı),Barakobası,ve Eskikışla köyleriyle komşudur.Keskin ilçesine 31 km mesafededir.Çerikli Kasabasına gelmeden 5 KM önce Samsun-Sivas yol ayrımı vardır.Delice ilçemiz Samsun yolu üzerinde Köyümüz ise Sivas yolu güzergahındadır.
İklim

Köyün iklimi,karasal iklim hakim olup yazları sıcak ve kurak kışları soguk ve kar yagışlıdır. karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus

Nüfusun büyük bir bölümünde, kuraklık ve geçim sıkıntısından dolayı 1970'li yıllarda göç başlamıştır. Şuan göç edenlerin büyük bir bölümü Ankara'da Mamak Boğaziçi'nde yaşamaktadir.
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 385
1990 980
1985 1363
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılıktır. Başlıca tarım ürünleri; buğday üretimi ilk sırada olup.arpa,şeker pancarı, ayçiçeği,mercimek,nohut,bal kabağı,domates,üzüm,patates, karpuz,kavun yetiştirilmektedir.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır, ancak öğrencisi yoktur. Taşımalı sistem ile öğrenciler Çerikli Beldesinde öğrenim görmektedirler. . Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak, iki günde bir olmak üzere köyün Çamurtepe Mevkiinde bulunan su deposundan köy bekçisi tarafından bırakılan çok sınırlı miktardaki su ile idare edilmektedir, özellikle yaz aylarında bu su köy halkına kesinlikle yetmemektedir, büyük ölçüde su sıkıntısı çekilmektedir. kanalizasyon şebekesi yoktur.Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde aynı zaman da orta okul bulunmaktadır.Ögrenci bulunmadığından faaliyeti yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol "ASFALT" mış gibi görünüyor, ancak her metrekaresi yama olduğundan, yolda çukurlara düşmeden yolculuk yapmak büyük bir meziyet gerektirmektedir. Bu yolu kullanan Halitli Köylüler, çevre köylüler ve yolu transit olarak kullanan (Yozgat-Kırşehir yollarının geçiş noktası olarak Keskin-Çerikli arası) yıllık bakım onarım ve yedek parça maliyetleri hesaplandığında milli servete ne kadar zarar verdiği görülecektir. Bu yüzden toplam 13 km olan yolun silbaştan yeni asfalt ile asfaltlanması gerekmektedir.


kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi
köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz