Hamamlı Köyü Erdek Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erdek Hamamlı Köyü Bilgileri - Hamamlı Köyü Hakkında - Hamamlı Köyü Tanıtımı - Hamamlı Köyü ResimleriHamamlı ,Balıkesir Erdek ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: ERDEK

İl:BALIKESİR

İle Uzaklığı:110 km

İlçeye Uzaklığı:12 km

Rakım:Nüfus:

2000:277

1997:252

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında pek fazla bilgi yoktur.Kapıdağ yarımadasının üç yerli köyünden biridir. Kyzikos akropolü, Hamamlı köyü sınırları içinde bulunuyor Miletos'tan gelen göçmenler tarafından kurulduğu söylenen Kyzikos antik kenti ören yeri ilçe merkezinin 12 km. doğusunda, Bandırma yolu üzerindedir. Belkıs diye de bilinen Kyzikos antik kentinde 1902'de ilk kazılar yapılmaya başlanmış. Burada bulunan eserler Erdek Hükümet Konağı karşısındaki açık hava müzesinde sergilenmektedir. Bir kısmı da İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne götürülmüştür. Hadrianus Tapınağı'nın temelleri ve sütun parçaları günümüze ulaşabilmiştir. Ören yerinde nekropol, Roma tiyatrosu ile surlardan bir bölümün kalıntıları görülebilmektedir.

Kültür

Köyün genelini çerkezler ve manavlar oluşturmaktadırlar.Hatta köyun 3\1 ini kaplayan mahalle tamamen çerkezdir ve adının çerkez mahallesi olarak bilinir.


Coğrafya

Balıkesir iline110 km, Erdek ilçesine 14 km, Bandırma ilçesine 16 km uzaklıktadır.Bandırma'dan bakıldığında tam karşıdadır.

İklim

Köyün iklimi, ılıman Marmara ikliminin genel etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarıma dayanmaktadır( zeytincilik ve fıstık çamı )önceleri ipek böcekçiliği ve şaraplık üzüm yetiştiriciliği yapılmasına rağmen şimdi bunlar yapılmamaktadır, bunların yanısıra az da olsa hayvancılık yapılmaktadır.

köye yakın mevkide su fabrikası(şeker su)bulunmaktadır.

Muhtarlık

Hamamlı'nın, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Mustafa DEMİR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 736044
Cep Telefonu: 05327714615

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu var ve taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Depreme son derece dayanıklı bir alt yapıya sahiptir. köyümüzün bir özelliğide dışarıdan çok göç almasıdır. bulunduğu yer itibarı ile erdek'in engüzel mevkiinde bulunmaktadır. köyümüz sağlıklı yaşam için birebirdir.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz