Hamidiye Köyü Bigadiç Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bigadiç Hamidiye Köyü Bilgileri - Hamidiye Köyü Hakkında - Hamidiye Köyü Tanıtımı - Hamidiye Köyü ResimleriHamidiye,Balıkesir Bigadiç ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: BİGADİÇ

İl:BALIKESİR

İle Uzaklığı:42km

İlçeye Uzaklığı:17 km

Rakım:398 m

Nüfus:

2000:1047
1997:1077

Tarihi

Köyün ismi II.Sultanhamit den gelmekte.Köyün kuruluşu II.Sultanhamitin saltanatı zamanında olmasından Hamidiye ismi verilmiş. Köyün ilk ismi Fındıcak. Bu ismi köylüler ve çevre köylüler vermişler. Köyün kurulduğu mevki ormanlık ve fındık ağaçları ile kaplıymış. Halen daha Fındıcak olarak hitap eden ihtiyarlar vardır. Köyün kuruluş tarihi tam alarak belli değil 1880 lerde olmalı. Köylüler Balkan göçmenleridir. Sultanhamit zamanında Balkanlarda gerginlikler ayaklanmalar ve Türkhalkina zulümler baslamasi ile bulunduklari yerden Pazarcıktan ayrılmıslar. Göçün kaç sene sürdügü belli değil. Köyün kuruluş yeri 3 tepe arasinda Kale ve Semertepe arasındadir. Köyün eski bir yerlesim yeri olmasi Kale tepesindende anlaşilmakta ve ihtiyarlarimizin anlattiklarina göre eskiden harabelerde varmış tabi bunlar şu anda taş yığını halinde. Köyün kanalizasyon isleri sirasinda köy çeşmesi yaninda eski yerleşim yerleri bulunmuştur. Ayrica komşu köy Babaköy ile arasinda Küçükkale denilen mevki var burada eski yerleşim yerlerinden kalıntılar bulunmuştur.

Kültür

Meşhur yemeği= tarhana çorbası ve daban aşı,karıştırma,alfat turşusu,ıştır aşı.

Coğrafya

Balıkesir iline 42 km, Bigadiç ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ana geçim kaynağı tütün ekiminden sağlanmaktadır. Son zamanlarda Tütün alım fiyatlarının yıldan yıla düşmesi nedeni ile Tarım ve Hayvancılığa daha çok önem verilmiştir. Örneğin vişne ve üzüm gibi meyveler ekilmiştir. 2006-2007 kışında Mantar satışından da gelir elde edilmiştir. Köyde yetisen mantar türlerinden biri de Çammelkisi Lactarius salmonicolor ve çok lezzetli Çalimelkisi Clitocybe geotropadir. Malesef iş kaynaklarının bulunmaması sonucu göç başlamıştır. Bu da köydeki nüfusun gittikçe ihtiyarlamasına ve azalmasına yol açıyor.

Köy Muhtarı: MURAT ÖZTÜRK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (266) 642 31 18
Cep Telefonu: 0 (536) 221 82 33

Altyapı bilgileri

Köyde,ilköğretimokulu vardır,yanı sıra taşımalı eğitimden de yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Cep telefonu da kullanılmaktadır. Sokaklar parke taşıdır.artı son zamanlarda hamidiye tarımsal kalkınma koop. son derece iyi çalışması sonucunda daha güzel işler başlatılmıştır.örneğin köye artık mazot benzin lpg gibi akaryakıt istasyonu açılacaktır şu zamanlarda binası bitmek üzeredir köyümüz gerçekten çok güzel bir köydür 6 adet kahvehane 4 adet bakkal ve birde koop.marketi vardır

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz