Hamidiye Köyü Pazar Rize

#1
Sponsorlu Bağlantılar
hamidiye köyü bilgileri - hamidiye köyü tanıtım - hamidiye köyü resimleriHamidiye, Rize ilinin Pazar ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi

Köye adını, 1873 yılında Osmanlı-Rus Harbinden sonra o bölgeden sürülerek, Türkiyeye gelen 35 Hanelik Acara-Gürcü topluluğuna bu yerleşim birimiminin Sultan Abdülhamit Han tarafından vakf edilmesi sonucunda, yerleşen Acara-Gürcülerin minnetinin ifadesi gayesiyle verilmiştir.

Hamidiye adı aynı zamanda yörede 7 su manasına gelirki bugünkü Hamidiyenin sahiline dökülen 7 küçük pınar bulunmaktadır. Köyün bir diğer özelliği de çevresindeki diğer köylerin her birinin Rumca ya da Lazca isimleri varken bölgede 135 yıl önce Muhacir Acara-Gürcüler tarafından kurulan bir köyün Türkçe isme sahip tek köy olmasıdır.

Yöre halkı köyü Eski Trabzon olarakta bilirler. Eski Trabzon adı nereden gelmektedir?

1873 yılında harpten kaçan Müslüman Acara-Gürcüleri oldukça varlıklı ve eğitimli insanlardı. Yeni yerlerine yerleştiklerinde süratle her biri birer konak olan evlerini yaptılar, donattılar ve yaşadıkları yerleri mamur hale getirdiler. O tarihlerde ulaşım yalnızca deniz yoluyla yapılmaktaydı. Acara-Gürcüleri evlerini aydınlatmak için bölgede yaşayan Lazlar gibi kandil ya da çıra kullanmazlar, Gaz Yağı ve Gaz Lambası kullanırları. Kullandıkları Lambalar bütük ve iyi işık veren lambalardı ki 14 numara diye anılırlar. Deniz yoluyla geçenler geceleri bu ışıltılı aydınlatılmı yerleşimi gördüklerinde Trabzona benzetirle ve "Herhalde Trabzon buradan yeni yerine taşınmıştır" derlermiş. Eski Trabzon adının buradan geldiği söylenir.
Kültür

Klasik bir Karadeniz köyünden farklı olarak iki kültürün birleşmiş olması(laz ve gürcü) bakımından farklı ananelere sahiptir. Ve nüfusunun çoğu Gürcü olduğu için de Gürcü adetleri ve yemekleri bu bölgede sıkça görülmektedir.
Coğrafya

Rize iline 44 km, Pazar ilçesine 5 km,ardeşen ilçesine 3 km uzaklıktadır.Ayrıca karadenizin genel cografi yapısına aykırı olarak duz bir yapıya sahiptir.

Köyün GPS Koordinatları : 41.180317, 40.947504 Harita yerleşimi yaklaşıktır +41° 10' 49.14", +40° 56' 51.01"
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2122
2000 973
1997 925
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Öncelikli tarım ürünleri çay,fındık,kivi ve turunçgillerdir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - hamit eksilmez
1999 - hamit eksilmez
1994 - hamit eksilmez
1989 - turan özcan
1984 - alirıza karadeniz

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. karayolları bağlı bir birimle beraber, inşaatı halen devam eden bölge adliye sarayı yapılmaktadır. pazar ilçesine ait anadolu lisesi inşaatı tamamlanmıstır. ayrıca turizm yönelik gelişmeler üzerine 5. yıldız lı bir otel inşaatı düşünülmektedir. sahilin en güzel kıyısı bu şirin köyümüzdedir. ayrıca 4 adet çay fabrıkası, 6 adet ahşap atolyesi, orman bölge müdürlüğü pazar şubesi, 2 restaurant bulunmaktadır.


kaynak-vikipedi
özgür ansiklopediKöyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz