Hamilelere sigara uyarısı

#1
Sponsorlu Bağlantılar
SAKARYA (İHA) - Hamileliği boyunca sigara içen kadınların çocuklarında astım riski yüksek bulundu.

Özel Sevgi Kliniği doktorlarından Turgay Şenen, hamile kadınlara sigara uyarısı yaparak "Anne karnında sigaraya maruz kalan çocukların genlerinde değişiklikler meydana geliyor ve bu değişiklik çocukları astım gibi kronik solunum hastalıklarına karşı savunmasız hale getiriyor" dedi.

Dr. Şenen, aile geçmişlerinde alerjik hastalıklar ya da astım gibi hastalıklar olan çocukların astıma yakalanma riskinin diğer çocuklara göre dört kat daha fazlayken anne karnında sigaraya maruz kalan çocuklarda bu oranın altı kata kadar çıktığını söyledi.

Dr. Turgay Şenen, LN1RN geninin vücudu bu tarz kronik hastalıklara karşı koruyan proteinleri içerdiğini belirterek şöyle konuştu: "Teorik olarak genlerde meydana gelen değişim LN1RN geninin hastalığa karşı koyma etkisini azaltır ve astım gibi hastalıkların daha çok görülmesine neden olur. Genlerdeki değişim sadece ve sadece sigaradan kaynaklanmaktadır."

Dr. Şenen, annelerin doğumdan önce ya da doğumdan sonra sigara içmemesinin gerçekten çok önemli olduğunu belirterek "Sigara içen anneler farkında olarak ya da olmayarak çocuklarını dolaylı yoldan içici yapıyorlar. Bu durumda astımın gelişmesinde çok önemli rol oynuyorlar" ifadelerini kullandı.

mynet