Hamilelik egzersizi bebeğin fiziğini de etkiliyor

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hamilelik egzersizi bebeğin fiziğini de etkiliyor

Hamilelik döneminde spor yapmak, hem doğumu kolaylaştırıyor hem de anne karnındaki bebeğin kilosunu dengeliyor.İtalyan haber ajansı Adnkronos'ta çıkan habere göre, Yeni Zelanda'daki Auckland Üniversitesi ile ABD'deki Kuzey Arizona Üniversitesinde görev yapan bilim adamları, hamileliklerinin başında olan 84 anne adayını iki gruba ayırdı.

İlk gruptaki anne adaylarından hamileliklerinin 36. haftasına kadar haftada 5 kez 40 dakika pedal çevirmelerini isteyen bilim adamları, diğer gruptakilere ise fiziksel egzersiz vermedi.

Araştırmanın sonucunda, aşırıya kaçmadan hafif fiziksel egzersiz yapan anne adaylarının, diğerlerine göre biraz daha hafif ancak büyüme sorunu yaşamayan bebekler dünyaya getirdiklerini gözlemleyen bilim adamları, obez ya da kilolu kadınların ise ileride sağlık problemleri yaşayan çok daha iri bebeklere sahip olabildiğine işaret etti.

Araştırma, Clinical Endocrinology and Metabolism gazetesinde yayımlandı. Bilim adamlarına göre araştırma sonuçları, hamilelikte yapılan hafif egzersizlerin, bebek tarafından biriktirilen fazla yağ miktarını azalttığını gösteriyor.

Hamile kadınların metabolizmaları konusunda araştırmalar üzerinde uzmanlaşan Anne Dornhors, fiziksel egzersizin anne ve bebeğin sağlığı açısından yararlı olduğunun git gide daha da fazla kabul görmekte olduğunu söyledi.