Hamilelik Yogası

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hamilelik Yogası

Yoga Sanskritçe'de hem 'bütünlük' (union) hem de 'disiplin' demektir. Birlik ve birleşme anlamına da gelir.


Yoga yaşam enerjinizi asanalar (temel duruş biçimleri) pranayama (doğru nefes alma teknikleri) mudra (beyindeki bazı merkezleri uyaran el hareketleri) ve mantra (tekrarlanan sesler ) ile açığa çıkarır. Hamileler için hazırlanmış asanalar daha çok kendini tanıma ve içe dönüş teknikleri ile birleştirilmiştir. Sizi anne olmaya ve huzurlu bir doğum yapmaya hazırlar. Pranayama ile doğru nefes almayı öğrenir ve akciğer kapasitenizi artırmayı dolayısıyla daha çok oksijenlenmeyi sağlar.

Hamileyken yakınlarınız size spor veya yoga yaptığınızda; mutlaka bebeğinizin zarar göreceğini ya da kordonun dolanacağını söyleyecektir. Kesinlikle böyle birşey yoktur. Son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşmakta olup hamilelikte yoga gelişmiş ülkelerde hemen hemen her anne adayının başvurduğu bir tekniktir.

Hamilelik kuşkusuz zor bir yolculuktur. Testler rutin konroller hem ruhsal hem fiziksel değişimler. Yoga bu açıdan tam da anne adaylarına göredir. Hamileliğin ilk 3. ayı kritik bir dönem olabileceğinden hamilelik yogasına ilk trimesterı (ilk üç ayı) bitirdikten sonra (doktora danışarak) başlamakta yarar vardır.

Yoga yaşam enerjinizi açığa çıkarır. Yoga'da duruş nefes alma ve konsantrasyon üzerine kurulu bir teknikle hamilelik sürecinin bedensel ve ruhsal olarak en iyi şekilde geçmesini sağlar.

Yoga yapan kadınlara yogini adı verilir. Eski zamanlardaki büyük yogi'ler (yoga yapan erkekler) insanın çevresiyle uyumlu yaşayabilmesi için öncelikle kendisiyle uyumlu yaşaması gerektiğini bu nedenle de insan doğasının tam olarak anlaşılabilmesinin önemli olduğunu söylemişlerdir.

Yoga yapıldığında basit şekliyle yapılmış bile olsa sadece vücudumuzu fiziksel olarak güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda çakra sistemimizi de uyarır ve dengeler. Çakra "çark" kelimesinin Sanskrit dilindeki karşılığıdır. Çakralarınızı vücudunuzun her yerinde bulunan her biri sağlığınız mutluluğunuz ve kendinizi iyi hissetmeniz için önemli olan ve belirli bir enerjiyi yayan çıkrıklar olarak düşünün. Asanalar uygulanırken bu enerjiler açığa çıkar ve kendinizi daha iyi hissetmeye başlarsınız. Bizi saran enerji bedenimiz olan Aura'mızda kuvvetlenmeye başlar. Başlangıçta bu durum bizi dışarıdan gelen ruhsal travmalara karşı korumaya başlar. Artık eskisi gibi her şeye alınan çabuk kırılan ve pes eden duygularımızdan kurtulup daha güçlü olmaya başlarız.

Gebelik süresince sürekli yapılan Yoga Programı ile hamile kadının fiziksel kondisyonu korunur. Duruş bozuklukları en aza indirilir. Solunum ve dolaşım sistemi güçlendirilir beslenme alışkanlıkları düzene girer.

Hamilelik sürecinde sıklıkla şikayet edilen; vücutta meydana gelen el ve ayaklardaki şişmeler ve hamilleğin son safhalarında yaşanan kramplar azaltılır. Bulantılar kesilir Vaginal kaslar rahatladığı için doğum kolaylaşır. Karın kaslarının ve omurgadaki değişikliklerin yeniden yapılandırılması sağlanır.

Ayrıca yoga ile Doğum sonrası iyileşme ve vücudun eski haline dönmesi hızlanır.