Hamilelikte Diş Sağlığı

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hamilelikte Diş Düşmesi - Hamilelik Ve Diş Bakımı - Hamilelikte Diş Eti Sağlığı
Hamilelikte diş sağlığı
Anne adayları hamilelik döneminde, diş sağlığına normal dönemlere göre daha fazla özen göstermelidir.

Eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız, diş ve diş etlerinize özellikle dikkat etmeniz gereken bir dönemdesiniz. İşte hamilelikte diş bakımıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar ve dikkat edilmesi gereken konular…

Diş düşmesi
Her hamilelikte bir dişin kaybedildiği gibi bir düşünce halk arasında yaygındır. Halbuki bu düşüncenin hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Tamamen ağız bakım eksikliği ile ilgilidir. Nasıl sağlıklı bir kişinin durup dururken dişini kaybetmesi söz konusu değilse, anne adayı da dikkatli olduğu takdirde diş kaybı veya diğer diş sorunlarını yaşamayacaktır. Hamilelikte diş kaybının sebebi hamilelik değil, dişlerin çürümesidir.

Diş çürümesi
Diş çürükleri de halk arasında çok yaygın olarak bilinenin aksine hamilelikte artmamaktadır. Hamilelikte çürük eğiliminin artması, enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla alınan karbonhidrat miktarındaki artış ile ilgili olabilmektedir.Dişlerin üzerinde biriken yiyecek artıkları ve mikroorganizmalar (plak) dişi çürütecek asitleri oluştururlar. Mikroorganizmalar varlıklarını sürdürmek için ihtiyaç duydukları nişastayı ise yediğimiz yiyeceklerden temin ederler. Her nişastalı ya da şekerli bir besin yediğimizde ağzımızın içinde çok güçlü bir asit ortam oluşur ve bunun normale dönmesi yaklaşık 20 dakika sürer. Gün içinde sürekli atıştırma halinde olursa bu asit ortam hiç nötralize olmaz ve dişlerimiz hızla çürür. Bu nedenle gün içinde sıkça yemek yemeniz gerekiyorsa, tercihinizi şekerli ve nişastalı besinlerden çok meyve, sebzeler; asitli içeceklerden ziyade süt ürünleri ve su yönünde kullanmanız daha uygun olacaktır.

Diş eti sorunları
Hamileliğe bağlı olarak değişen hormon seviyeleriniz, diş eti sorunlarınızı doğrudan ve diş çürüklerinizi dolaylı olarak etkileyecektir. Bu durum kendini dişetlerinde kırmızılık, şişlik, büyüme ve kanama olarak gösterebilir. Bu diş eti hastalığına ‘hamilelik gingivitisi’ denir ve ilerlemesi halinde dişlerinizin kaybına neden olur.

Bebek için de önemli
Ağız bakımınıza dikkat etmeniz sadece sizin için değil, bebeğiniz için de son derece önemlidir. Yapılan çalışmalarda şiddetli diş eti iltihabı sorunu olan annelerin erken doğum yapma ihtimallerinin yüksek olduğu bildirilmiştir. Çünkü diş eti iltihabının bazı ürünleri kan dolaşımınıza karışarak erken doğumu başlatabilirler.

Önlemek için
Diş çürüklerini ve diş eti hastalıklarını önlemek için yapmanız gereken günde 2 kez, 3 dakika süre ile dişlerinizi fluorid içeren bir diş macunu ile fırçalamak, dişlerinizin arasını diş ipi ile temizlemek ve fluoridli bir gargara ile çalkalamaktır.

Ağız-diş sağlığınızı korumak için yapmanız gereken bir diğer şey ise diş hekimi kontrolünde olmaktır. Hamileliğiniz diş tedavisi yaptırmanıza engel değildir. Düzenli olarak kontrollerinize gitmeniz ve diş temizliği yaptırmanız, hamileliğiniz süresince acil bir durumla karşılaşma ihtimalinizi azaltacaktır.

Hamilelikte diş tedavisi
Hamileliğiniz süresince her türlü diş tedavisini yaptırabilirsiniz. Ancak eğer daha önceden düşük hikayeniz varsa veya düşük yapma ihtimaliniz varsa, hamileliğinizin ilk üç ayında çok acil olmayan tedavileriniz yapılmayacaktır. Diş tedavisi sırasında ağrı duymamanız için anestezik maddeler ve sonrasında gerekli görülen bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Kullanılan anestezik maddelerin size ve bebeğinize zararı yoktur. Aynı şekilde ağrı kesici veya antibiyotik kullanılması gereken hallerde diş hekiminiz kadın doğum doktorunuz ile irtibata geçecek ve en güvenli ilaçları size reçete edecektir. Hamileliğiniz süresince çok gerekmeyen durumlarda diş filmleriniz alınmayacaktır. Ancak diş film çektirmeniz gerektiği hallerde koruyucu kurşun yelekler giyilerek ve çok düşük dozlarda röntgen ışını kullanan cihazlarla bu sorun giderilebilir.

Beslenme
Dengeli beslenmeniz hayatınızın her döneminde olduğu gibi hamilelik döneminizde de çok önemlidir. Ayrıca hamileliğiniz süresince yedikleriniz bebeğinizin gelişimini de doğrudan etkiler. Diş gelişimi de bu süreçte etkilenebilir. A,C,D vitaminlerini, kalsiyumu, proteini ve fosforu yeterli miktarda almanız çocuğunuzun sağlıklı dişleri olmasını sağlar. Çocuğunuzun dişleri için gerekli olan kalsiyumun kaynağı sizin dişleriniz değil, beslenmenizde aldığınız kalsiyumdur. Eğer yeterli miktarda kalsiyum almazsanız, vücudunuz kemiklerinizden kalsiyum alacaktır.
 

#2
hamilelikte diş sağlığı

hamilelik dönemi ruh halinde olduğu gibi bedende de birtakım etkilenmeler meydana getiriyor. Bu etkilenmelerin başında ise dişler geliyor.

Önce doktora Gidin
Hamilelik 9 Ay gibi uzun bir dönem. Hamilelik esnasında Röntgen çektirmek, ilaç kullanmak bebeğin sağlığı için oldukça sakıncalıdır. Bu nedenle hiçbir anne ad ayı hamilelik esnasında diş Problemi yaşamak istemez. hamile kalm Aya karar vermeden en az iki ay önce bir diş hekimine giderek bütün dişlerini gösteren ‘panoramik film’ çektirerek dişler genel bir check-up dan geçirilmeli ve gerekli tedavileri yaptırmalıdır.

Mide Bulantıları zarar Verir
Bu nedenle mide bulantısının yaşadığı özellikle sabah saatlerinden sonra ağız mutlaka çalkalanmalıdır. En ideali de mide bulantısından sonra dişleri fırçalamaktır. Ama bazen macunun tadı da midenin bulanmasına neden olur. Bu nedenle macunsuz da dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Mide asidinin dişlere ve dişetlerine teması dişlerde tahribe neden olur. Bu durum dişetlerini daha çok etkiler. O yüzden asidin ağız ortamından mutlaka uzaklaştırılması gerekir.


Fırçalamayı İhmal Etmeyin
Dişlerinizi fırçalamanız her zaman çok önemlidir. Hamilelikte değişen hormonal yapı diş ve dişeti sağlığını da etkiler. Dişler daha çok enfeksiyona yatkındır. Daha çabuk çürür, daha çabuk diş taşı oluşur.Bu nedenle Flor içeren diş macunu ile dişlerinizi kırmızıdan beyaza yani dişetinden dişe Doğru fırçalamak gerekir. Diş aralarında diş ipi kullanmayı ihmal etmemekte unutulmaması gereken maddelerdendir.

Kontrol Şart
Hamileliğin ilk 3 ayının sonunda, 2. üç ayın bitimi, 3. Ayın sonu yani doğumun hemen öncesinde diş ve dişetleri mutlaka diş hekimi tarafından kontrol edilmelidir. Diş taşları temizlenmeli, diş fırçalanması denetlenmelidir.

Diş Eti Hastalıkları Bebeğinizide Etkiler
Hamilelikte değişen hormon yapısının dişetlerinde ki olumsuz etkisinin dişeti kanaması olarak ort aya çıktığını hepimiz biliyoruz. Hamilelik öncesi yapılan kontrol bu durumu mini Muma indirdiği de bir gerçek. Ayrıca her hamilenin diş eti kanaması geçirmesi de Kader değildir. Eğer dişlere iyi bakılır ve kontrolleri yapılırsa dişeti problemleri ortaya çıkmaz ve Kanama sorunu olmaz. Ama zaten mevcut dişeti problemi varsa, değişen hormonal yapı, mide bulantıları bu problemin daha gümbürtülü yaşamasına neden olur. Dişeti problemleri Düşük doğum ağırlıklı bebeğe ve Erken Doğum riskine sebep olduğu artık bilimsel olarak ispatlanmıştır.

İstenmeyen Bir Durum gebelik Reflüsü
Hamileliğin son aylarında mide asidi zaman zaman ağıza gelir. Mide asidi; hidroklorik asittir ve çok güçlüdür. Bu asit dişetleri için irritandır. Aynı zamanda da mevcut dolguların kenarında açılmalara, hatta dolguda kırılmaya bile neden olur. Reflüsü olanlar sık sık ağzı çalkalamalıdırlar. Akşam yatarken diş fırçalamanın ardından bir parça zeytinyağı dişlerin etrafına (arka dişlere)sürülerek asidin dişe teması engellenmiş olur.

Çocuğunuzun Dişleri için Beslenmeye Dikkat
Hamilelikte bebeğinizin zihinsel gelişimi için beslenmenin oldukça fazla önemi vardır. Diş sağlığı içinde beslenmeye dikkat etmek gerekir. Dişlere faydalı yiyecekler tüketmek gerekir.

Bu besinler
Başta peynir olmak üzere süt ve süt ürünleri
Balık(içerdiği fosforla tam bir diş dostu dur)
Kuruyemiş(özellikle yer fıstığı)

Bitkisel Çaylar Tüketin
Yeşil çay içeriğindeki kateşin (catechin) sayesinde
antioksidan etkiye sahiptir. Bu etkisi ile diş çürümelerini engeller. Antienflamatuar etkisi nedeniyle adaçayı da dişeti sağlığına oldukça faydalıdır. Adaçayı soğutularak ağız gargarası olarak da kullanılabilir.

Abur Cubur Atıştırmayın
Şekerlemeler kan şekerinizin düştüğün de size yardımcı olur, fakat özellikle gece kalkıp tatlı atıştırmak istediğinizde; dişinizi de fırçalamanız gerektiğini unutmayın. Gece boyunca ağzınızda kalacak tatlı artıkları daha başlangıç halindeki dişin daha fazla çürümesine neden olur. Böyle bir atıştırmanın ardından mutlaka dişlerinizi fırçalamalısınız.