Hamilelikte yatak istirahatı

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
[FONT=Century Gothic, Verdana, Arial, Courier New]Her beş hamile kadından birine, çeşitli sebeplerden dolayı hamileliğinin belirli bir döneminde yatak istirahatı önerilmektedir. Buradaki amaç; anne adayının yatakta uzanarak dinlenmesi, kendisini yoracak fiziksel hareket ya da duygusal durumlardan olabildiğince uzak kalmasıdır. Anne adayının ve dolayısı ile bebeğin tehlikeli durumlardan uzaklaştırılması şarttır. Doktorlar tarafından önerilen yatak istirahatının süresi, hamileliğinize ve sağlık durumunuza göre birkaç gün ya da birkaç ay arasında değişmektedir.Dışarıdan bakıldığında “yatak istirahatı”, bu kadar yoğun geçirilen bir temponun içerisinde dinlenmek için bulunmaz bir nimetmiş gibi gelebilir fakat çoğu anne adayı için bu böyle değildir. Öncelikle anne adayının ve bebeğin sağlığında bir problem vardır. Bu durum anne adayında büyük stres yaratabilir. Verilen yatak istirahatı da onun için zorunlu bir durum oluşturur. Sadece birkaç günlüğüne bile olsa kendisini yetersiz, sağlıksız hissedebilir. Bebeğinin sağlığından endişe duyduğu için huzursuzluğu artabilir.

Sürekli hareket etmeden yatmak zorunda mıyım?

Yatak istirahatının tam bir tanımı yoktur. Bu durum sizin ve bebeğinizin sağlık durumuna göre değişir. Ama genellikle hamilelikte gereken “tam yatak istirahatı” 24 saati yatakta geçirip hareketten uzak durmak, sadece sağlık personelinin ya da size yardımcı olan kişinin yardımıyla lavabo ihtiyacınızı gidermek anlamına gelmektedir. Yatak istirahatında yan tarafınıza yatmanız önerilir. Bunun da sebebi; kan dolaşımınızın daha sağlıklı sağlanabilmesidir. Bazı durumlarda doktorlar daha az kısıtlayıcı bir yatak istirahatı önerilir. Evde kalmanız ve dinlenmeniz önerilir fakat ailenizle beraber yemek masasına oturabilir, banyo-lavabo gibi ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılayabilirsiniz. Buradaki amaç da; ani hareketlerden kaçınmanızdır. Bu nedenle günün birkaç saatini yatakta dinlenerek geçirmeniz gerekir.

Yatak istirahatı neden önerilir?

Yatak istirahatı çeşitli hamilelik komplikasyonları görüldüğünde önerilmektedir. İkiz ya da çoğul gebelikler, erken doğum riski, bebeği taşımada sorun yaratacak rahim problemleri ve daha önceden düşük yapmış anne adaylarına yatak istirahatı gerekebilir. Ayrıca doktorunuz, bebeğinizin karnınızda yavaş geliştiğinden ve “Plesenta Previa”dan şüphelendiğinde de size tam yatak istirahatı önerecektir. Plesenta Previa; önde gelen plesenta anlamına gelir. Bebek ile anne arasında ilişki sağlayan plesentanın normalden daha aşağıda, servikse daha yakın olması durumudur. Özellikle de önlem alınmazsa, hamileliğin ileri dönemlerinde kanamalara yol açabilen, anne ve bebeğin hayatını tehlikeye atabilecek bir problemdir. Hamilelikte görülen hipertansiyon ve preeklampsi de yatak istirahatını gerektirecek ciddi durumlar arasındadır.

Yatak istirahatı tehlikeli durumları önler mi?

Yatak istirahatının bu ciddi durumlara tam olarak çare olup-olmadığı halen bilinememektedir. Sadece bu durumlara alınan bir önlem olarak kabul edilmektedir. Anne adayının tam istirahatı ile olabilecek tehlikeler en aza indirilmektedir. Tam yatak istirahatının erken doğum riskini azalttığını kanıtlamak için araştırmalar yapılmaktadır.

Yatak istirahatı hangi durumlarda zararlıdır?

Uzun dönemli tam yatak istirahatı anne adayı için çok zorlayıcı olabilir. Uzun zaman yatmak; kan pıhtılaşması, uyku bozuklukları, metabolizmada değişiklik, kemik kaybı, ağrı ve sızılara sebep olur. Bu durum; uzun süreli olarak yattığınız için, kaslarınız, ciğerleriniz ve vücudunuzu istediğiniz gibi kullanamadığınızdan kaynaklanır. Böylece de vücudunuz güç kaybedip tembelleşir. Kendinizi sürekli yorgun, bitkin hissedebilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde doğumunuzu gerçekleştirdikten sonra bile eski gücünüzü kazanmanız haftalar alabilir. Doğum yapmış anne, yeni doğmuş bebeğin bakımında bir hayli zorlanabilir.

Yatak istirahatı anne adayı için psikolojik yönden de bir hayli zor olabilir. Evden ve yataktan çıkamamanın verdiği rahatsızlık, sıkıntı; “yakın çevreden izole edilmiş” uygusu yaratabilir. Anne adayı hamileliği süresince de çalışmayı planlıyorsa ve erken aylarda tam yatak istirahatı önerilmişse, aile bütçesine katkıda bulunamadığını düşünüp sıkıntı duyabilir. En kötüsü de anne adayının; “sürekli başkalarına bağımlı olarak yaşadığını” düşünüp kendisini kötü hissetmesidir. Bu durumda anne adayının yakın çevresine çok iş düşmektedir. Anne adayı zaten kendisinin ve özellikle de bebeğinin sağlığından endişe etmektedir. Uzun süreli yatak istirahatı bazı durumlarda annenin kendisini bağımlı hissetmesine neden olur. Eş ve yakın ailenin psikolojik ve fiziksel desteği çok önemlidir. Baba adayı da eşine sürekli destek olmalı ve bu durumun geçici bir süre için olduğunu hatırlatmalıdır. Yanında kalan refakatçinin ise, anne adayının sevdiği, güvendiği yanında kendisini huzurlu ve mutlu hissettiği bir kişi olması gereklidir.
[/FONT]