Hamileyken yorgun düşmek duyguları şiddetlendirir!

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hamileyken yorgun düşmek duyguları şiddetlendirir!

Anne olmayı düşünenler, anne olacağı haberini alanlar ya da yeni anne olanlar! 'Hamilelik ve Doğum Rehberi' ile bilinçli bir anne olabilirsiniz..

Paula Spencer ile Parenting dergisinin editörlerinin hazırladığı 'Hamilelik ve Doğum Rehberi' kitabı anne olmaya hazırlananların ve yeni annelerin en büyük yardımcısı olacak. Çalışan ve anne olan kadın için de önemli bilgilerin yer aldığı kitapta, annenin erken dönem çalkantılarıyla nasıl baş edeceğinin de yanıtı var. Eğer yeni anneyseniz işte huzura kavuşmak için yapacaklarınız:

Yapmanız gerekenler
* Dinlenmek: Yorgunluk duyguları şiddetlendirir. Yürümek yerine oturun; oturmak yerine ayaklarınızı uzatın, ayaklarınızı uzatmak yerine yatın sözcükleri yeni annelerin sloganı olmalıdır.

* Destek: Yalnızca yemek pişirmek, bez değiştirmek gibi gündelik işlerde alacağınız destek yeterli değildir; başarılarınızı, korkularınızı, öfkelerinizi paylaşacağınız kişilerin duygusal desteğini de almalısınız. Bulunduğunuz yerdeki anne destek gruplarını, emzirme destek gruplarını, doğum sonrası egzersiz sınıflarını araştırın.

* Zaman ayırın: Kendi fiziksel ve zihinsel gereksinimlerinizi karşılamayı ihmal etmeyin. Tüm zamanınızı bebeğinize vermek aranızdaki bağı güçlendirir ama aynı zamanda pişmanlık ve yorgunluğu tetikler. Pillerinizi şarj etmek için çaba gösterin. Beş dakika beşiğinde ağlamak bebeğe zarar vermez. Ya da koltuğuna yatırıp banyoya getirebilirsiniz.

* Duygulara çıkış: Her yeni annenin içinde biriken duygularını boşaltacağı, güvendiği bir arkadaşı, annesi ya da eşi gibi bir-iki 'güvenli limanı' olmalıdır. Belki bir internet grubuna katılmak, dua etmek ya da günlük tutmak size daha iyi gelebilir. Seçtiğiniz liman ne olursa olsun sansürlendiğinizi, yargılandığınızı, acele ettirildiğinizi hissettirmemelidir.

* Bilgi edinmek: Annelik yalnızca temel içgüdülere dayanmaz; neler yapmanız gerektiğini öğrenmelisinz. Kitap ve dergi okumanın dışında annenizden, kadın-doğum ve çocuk doktorlarınızdan, arkadaşlarınızdan, anne destek gruplarından ve internetten cevaplar bulmaya çalışmalısınız. Anne olmanın tek bir doğru yolu olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Uzmanlar arasında bile fikirbirliği olmadığından, neyi nasıl yapacağınız hakkında 'kurallara' bağlı kalmaya çalışırsınız, çıldırırsınız. Çeşitli fikirler edinin ve içgüdülerinize güvenin.

* Gevşeme: Gerçi soluk alma egzersizlerinin ve görselleştirmenin de yardımı olur ama bunların dışında yeni annelerin işler ters gittiği zaman kendini bu akışa uydurmasını da öğrenmeleri gerekir. Çıtayı fazla yükseltmeyin. Yalnızca anı yaşayın ve kaygıya kapılmayın. Bir film izleyerek sütlü bir içecek hazırlayarak ya da bahçenizdeki çiçeklerden bir buket yaparak kendinizi şımartın.Zayıflama diyeti yapmayın!

Eğer hamilelikte çok kısa sürede çok hızlı kilo alıyorsanız, doktorunuzun beslenme konusundaki bilginizi ve doğum yapacağınız tahmini tarihi yeniden gözden geçirmesi gerekir. Ayrıca bir diyet uzmanıyla da görüşüp farkında olmadığınız hatalarınızı ortaya çıkarmalı ve doğuma kadar sağlıklı bir beslenme programı uygulamalısınız. Sinirlerinizin bozulmaması için şu önerileri dikkate alın:
* Kendinizi başka hamilelerle kıyaslamayın.
* Rakamlara takılıp kalmayın, kilo artışınızı ideal artışı gösteren grafiklerle kıyaslamayın.
* Eğer sinirinizi bozuyorsa, kontrollerde tartıya bakıp kilonuzu öğrenmeyin.
* Tartılmadan önce ayakkabınız ve kalın kazağınızı çıkarın.
* Hepsinden önemlisi hamilelikte kesinlikle zayıflama diyeti yapmayın.Esneme hareketleri kasları açar

Doğum öncesi egzersiz programında esneme hareketleri kesinlikle yer almalıdır. Bu hareketler, kısalan kasları açar, başka hareketler sırasında kasılmasını önler, esnekliği artırır.

* Baş çevirme: Ayakta ya da otururken yapabilirsiniz. Boynunuzu öne ve aşağıya doğru uzatın. Başınızı yana çevirin ve sırtınızla belkemiğinizi hafifçe esnetirken yukarıya bakın. (Boynunuzu geriye atmayın, kaslarınızı incitirsiniz.) Şimdi başınızı diğer tarafa çevirin. Tekrar öne indirerek hareketi tamamlayın. Diğer yönde tekrarlayın.

* Omuz çevirme: Omuzlarınızla öne, yukarı, arkaya ve aşağıya doğru olabildiğince büyük daireler çizin. Hareketiniz yumuşak olmalı, zorlanmamalıdır. Tekrarlayın ve tam ters yönde daire çizin.

* Kolları esnetmek: Ellerinizi arkada birleştirip aşağıya ve yukarı doğru esnetin ve bırakın. Tekrarlayın.Bulantıyla nasıl baş edebilirsiniz?

* Günde 3 öğün planlı, büyük porsiyonlar halinde yemek yerine gün boyunca az miktarda yemelisiniz; hatta saatte bir tuzlu bisküvi, kepek ekmeği, galeta gibi besinler atıştırmak bulantıya çok iyi gelebilir.

* Sabah bulantısını engellemek için gece aç yatmamalısınız. Uyumadan önce bir bardak sütle yarım sandviç yiyebilirsiniz.

* Su kaybını önlemek için bol miktarda sıvı almalısınız. Ilık ya da sıcak içeceklerden çok, soğuk meyve suyu, süt ya da limonata daha çekici gelebilir.

* Dondurulmuş yüzde 100 meyve suları, soğuk üzüm, kavun, karpuz gibi meyveler ya da et suyu gibi daha farklı sıvı kaynaklarını gözardı etmeyin.

* Yemek yemediğiniz zaman, ağzınıza sert bir şeker ya da nane şekeri atarak mide asidi oluşumunu engelleyebilirsiniz.

* Taze kesilmiş limon dilimini isterseniz tuzlayarak ağzınızda emebilir ya da koklayabilirsiniz.Alınan kilolar nereye gidiyor?

* Boyuna göre ideal kilonun altında olan kadınların hamilelik süresince 12-18 kg., aşırı kilolu kadınların ise yalnızca 7-11 kg. almaları gerektiğini söylemektedir. İkiz bebek bekleyenler ise 16-20 kilo almalıdır.

* İlk üç ay ortalama 1.5-2 kilo almak, sekizinci ayın sonuna dek haftada 250-500 gr. ve dokuzuncu ayda biraz daha fazla almak yeterlidir. Bu kabaca bir hesaplamadır. Bir ay 1.5 kilo, ertesi ay 2.5-3.5 kilo alabilirsiniz...

* Hamilelik, tartıların esiri olma zamanı değildir. Sağlıklı beslenin, düzenli egzersiz yapın ve ara sıra özlediğiniz yiyecekleri tüketmek için kendinize izin verin. İkinci üç aylık dönemden itibaren düzenli bir hızla kilo almaya başlayacaksınız.


9 ayda alınan ortalama 15 kilonun dağılımı şöyledir:

* Bebek: 3.5-4 kg.
* Amnion sıvısı: 1 kg.
* Plasenta: 750 gr.
* Annenin yağ ve besin depoları: 3.5 kg.
* Sıvılar ve kan: 4 kg.
* Nemelerin ağırlığı: 1 kg.
* Rahim: 1 kg.