Hamitli Köyü Uzunköprü Edirne

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hamitli Köyü Uzunköprü Bilgileri - Hamitli Köyü Hakkında - Hamitli Köyü Tanıtımı - Hamitli Köyü Resimleri


İlçe: UZUNKÖPRÜ - İl: EDİRNE

Köy Muhtarı:Bilgi YokMuhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


Edirne
Bilgiler
Nüfus 750 (2008)
Koordinatlar
Posta Kodu 22200
Alan Kodu 0284
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Edirne
İlçe Uzunköprü
Hamitli, Edirne ilinin Uzunköprü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

HAMİTLİ KÖYÜ 1356 yılında Osmanlı şehsadesi Süleyman Paşa Çanakkale boğazından Rumeli'ye geçerek Gelibolu, Bolayır, ve Tekidağ yörelerini aldı. Akıncı beylerden Evronos, Hacı İl bey ve Paşayiğit bey komutasındaki kuvvetler Malkara, Hayrabolu, Keşan ve ipsala'yı aldılar. Bu dönemde Uzunköprü henüz kurulmamıştı. Kır eşkiyasının barındığı ormanlık, bataklık bir bölge idi. Bu bölgede sadece Çokköy (Çöp köy), Baflı (Pehlivan köy), Harala (Altınyazı) yerleşim alanları vardı. Ergene'nin batısı ve kuzeyi Dimetoka'ya bağlı bölgelerdi.

Rumelide yeni alınan bu kasaba ve köylere Bursa, Karesi (Balıkesir), Saruhan (Manisa) ve Çanakkale'den Türkmen ve yörük aşiretleri getirilerek Salarlı, Kurtbeyli, Balabanlı, Alici (Alıç), Maksutlu, Harmanlı, Çavuşlu, Dereköy, Kırkavak, Hataplı (Beykonak), Çokköy (Çöpköy), Malkoç, Karacasalih (Kırcasalih), Kestanbolu (Yağmurca), Sultanşah, Değirmenci, Çakmak, Sığırcalı, Bulduklu (Bıldır), Turnacı,Yenice ve Görece köylerini kurdular.

yukarıda sayılan köyler dışındaki köylerin çoğu 1828-29(Osmanlı-Rus),1853-56(kırım savaşı) 1877-78 Osmanlı-Rus savaşından sonra göçler sonrası oluşmuş köylerdir.İşte HAMİTLİ KÖYÜ de bu dönemlerde kurulmuştur.köyün kurulduğu dönemde Osmanlı padişahı 2.abdulhamit tir(Saltanatı: 1876-1908 Babası: Abdülmecid Han - Annesi: Tir-i Müjgan Sultan Doğumu: 21 Eylül 1842 Vefatı: 10 Şubat 1918 ).Muhacır komisyonları kurdurarak göçmenlerin iskanlarına çalışmıştır.Hamitli bölgesinede 2.Abülhamit’in bu komisyonları aracılığıyla göçmen iskan edilmiş,2.abdulhamit’e ithafen köyün adı HAMİTLİ KÖYÜ dür.Aynı zaman da köye gelen göçmenlerin bir kısmı yunanistanın Gümülcine şehrinin HEMİTLİ köyünden olduğundan ve Trakyada ki yunan göçmenleri arasında bu bölge (hemitli) bilindiğinden hamitli köyü yerine halk ağzında çokça emitli veya hemitli şeklinde söylenmiştir.Günümüzde hala böyle söyleyenler çoktur.

İ.Ö 44-46'da Roma İmparatoru Klavdius tüm Trakya'yı ülkesine katarak "Takya eyaleti" adı ile bir Roma eyaleti durumuna getirdi. Klavdius döneminde Trakya eyaletinde iki koloni bulunuyordu. Bundan sora gelen imparator Traianus altı koloni kenti daha kurdurmuş ve bunların ekonomilerini geliştirmeleri yönünde önemli katkılarda bulunmuştur.

Uzunköprü kentine 20 Km. mesafede Eski köy, Hamitli ve Çakmak Köyleri arasındaki Hamitli harabeleri olarak bilinen ören mevkiinde Roma imparatoru, Traianus Plotinopolis kentini kuruyor.

Batı kaynakları Uzunköprü'yü Plotinopolis olarak gösterirler. Esasında bu kent Uzunköprü'ye 20 Km. uzaklıktadır. Uzunköprü XV. Yüzyılda Türkler tarafından kurulmuş öz ve öz bir Türk kentidir.

Roma İmparatorları Plotinopolis kentine çok önem vermişlerdir. Ergene ovası adeta zahire ambarı durumunda idi. İsa'dan sonra II ve III. yüzyıllarda yöre Romalıların en parlak dönemlerinden birini görmüştür. İsa'dan sonra IV. Yüzyılda Trakya, Roma devletinin rakip imparatorlukları arasındaki Hun, Got, Ostrogot ve Vizigotların saldırılarına sahne olmuştur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Edirne iline 55 km, Uzunköprü ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 640
1997 599

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mehmet OKUR
1999 - Erdoğan ALTAY
1994 - Erdoğan ALTAY
1989 - Hüsameddin KÜÇÜN
1984 - Hüsameddin KÜÇÜN

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık vardır kullanılmamatadır atıl durumdadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz