Hamurkesen Köyü Karakoçan Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Karakoçan Hamurkesen Köyü Bilgileri - Hamurkesen Köyü Hakkında - Sarpıç Köyü - Hamurkesen Köyü Tanıtımı - Hamurkesen Köyü ResimleriHamurkesen ,Elazığ Karakoçan ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: KARAKOÇAN

İl:ELAZIĞ

İle Uzaklığı:126 km

İlçeye Uzaklığı:22km

Rakım:1270 m

Nüfus:

2000:44
1997:39

Tarihi

Köyün eski adı kürtce SARPIÇ tır.Sarpıç.Cumhuriyet döneminde verilen Hamurkesen adı ise Türkçe bir kelimedir,köy isimleri türkceleştirilirken kürtce olan ismi değiştirilmiştir.Köyler yeniden isimlendirilirken köye gelen memurlar, köyde bir faaliyetle karşılaşırlar.Adı Erişte olan bir yöresel yemek için kurutulmuş hamur kullanılır.O sırada da bu amaçla hamur kesimi yapılmaktadır.Bundan dolayıda bu isim verilmiştir.

Kültür:

Yabancıya karşıda olabildiğince hürmetkar insanlardır.Kömme veya gömme erişte çorbası dedikleri yemekleri vardır. Çevrede ünlü bir şair, Memedi Ali Oğlu, bu köyde yaşamiştir.

Coğrafya

Elazığ iline 126 km, Karakoçan ilçesine 22 km uzaklıktadır.Derin bir vadi içerisinde kurulan köy çoğunlukla taşlık bir araziye sahiptir.Ancak verimli arazilerden kurulu mera ve mezraları mevcuttur.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Aslında en önemli özelliği ise;eskiden "BAL"ı ile menşur idi.Fakat köylüler o balın kıymetini bilemediler.Çünkü hem sağlık ve hem de ekonomik değer olarak ne anlama geldiğinin tam olarak farkında değiller.Çünkü oranın bitki örtüsü bal üretimi açısından çok büyük değer arzeden iki önemli bitki birarada.Türkiyede bu özelliğe sahip iki yöreden biri.O bitkiler ise Geven ve o yöreye has "Yabani kekik".Bu bitkilerin polenlerinden elde edilen balın bilinen her tür hastalığa deva olduğu bilimsel olarak ta kanıtlanmıştır.Zaten eskiden hastalıklar çevre köyler ve hamurkesenliler HAMURKESEN'de üretilen balla tedavi olurlardı.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Ali GÜLBAHÇE
1999 - Eşref YALÇIN
1994 - Ömer Yilmaz
1989 - Ömer Yilmaz
1984 - Ömer Yilmaz

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi var ama kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olmadığı gibi yılın çoğu zamanında kullanılamaz halde. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz