Hamzabey Köyü Lüleburgaz Kırklareli

DeMSaL

Özel Üye
#1

Hamzabey Köyü Lüleburgaz Kırklareli konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Lüleburgaz Hamzabey Köyü - Köyü Hakkında - Köyü Tanıtımı - Köyü ResimleriHamzabey, Kırklareli ilinin Lüleburgaz ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: Mehmet BOYACIOĞLU

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
496 71 03

Tarihçe

1916 yılına kadar bir çiflitlik yerleşkesi olan köy, çiftlikte çalışanların barındıkları kulübe tarzı barınaklardan dolayı halk ağzıyla söylenen "KOLUBALIK" ismiyle anılan bir yerdir. 1912 -14 yıllarında yaşanan balkan göçünde Batı Trakya dan "Bulgaristan-Ortaköy" gelen göçmenler köyün oluşmasını sağlayan ilk kişilerdir. Bu tarihe kadar bu çiftlik yerleşkesinde Türkler ve Bulgarlar çiftlik işçisi olarak yaşamışlar. Ortaköyden gelen göçmenlerin oluşturduğu bu köye, 1916 yılında HAMZABEY ismi verilerek köy oluşturulmuştur. Hamzabey köyü daha sonraki 1924 -1938 - 1951 - 1972 - yıllarında ki göçlerden gelenlerle nufusu artmıştır. Hamzabey köyüne kuzeyindeki Ceylan köy, güneyindeki Taşlı köyü arazilerinden ayrılan 12000 dönüm arazi verilmiştir. Bu arazinin 6000 dönümü tarım arazisidir. 6000 dönümü de mera ve koruluktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Kırklareli iline 45 km, Lüleburgaz ilçesine 15 km uzaklıktadır

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 400
2000 455
1997 460

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. AYRICA HIZLI İNTERNET BAĞLANTISI ADSL BULUNMAKTADIR.Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz