Hanevleri Köyü Maden Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Maden Hanevleri Köyü Bilgileri - Hanevleri Köyü Hakkında - Hanevleri Köyü Tanıtımı - Hanevleri Köyü ResimleriHanevleri ,Elazığ Maden ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: MADEN -

İl:ELAZIĞ

İle Uzaklığı:65 km

İlçeye Uzaklığı:25km

Rakım: 1420m

Nüfus:

2000:296
1997:332

Tarihi

Hanevleri köyünün tarihi hakkında kesin bilgiler yoktur.Ancak köyün Erzurum/Horosan Bölgesinden göçeden bir aileden geldiği iddia edilmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenekleri tamamen Elazıg ve Maden gelenek görenekleridir.Meşhur yemekleri domatesli biber,sırın,patila'dır.

Coğrafya

Elazığ iline 65 km, Maden ilçesine 25 km uzaklıktadır.Köyün etrafı fazla yuksek olmamasıyla beraber dağlarla cevrilidir.Komşu köyleri ışıktepe,akboğa,dutpınar ve yenibahçedir.su kaynaklarının bol olduğu köyde içme suyu sıkıntısı sözkonusu değildir, karasal iklimin etkisinin yanı sıra rakımının da yüksek olmasından dolayı köyde yaz mevsiminde yayla havası hakimdir Yolları asfalt olup ulaşım sorunu yaşanmamaktadır.hergün köye ulaşım araçları tarafından düzenli olarak seferler düzenlenmektedir

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindeKİ KÖYLERDEN BİRİDE RESULAN(HANEVLERİNDE BULUNMAKTADIR

Ekonomi

Köy halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.Yaz aylarında bu geçim kaynağı tamamen çileğe bağlanır.DOĞUANADOLU BÖLGESİNDE YETİŞEN EN İYİ ÇİLEK BU KÖYDE YETİŞTRLMEKTEDİRKöy halkı ve ekonomisi için çilek buyuk bir paya sahiptir.ekonomik sıkıntılardan dolayı köyün nufusunun büyük bir bölümü göç etmiştir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: İSMET OZAN

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz