Hanözü Köyü Araç Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
hanözü köyü bilgileri - hanözü köyü tanıtım - hanözü köyü resimleriHanözü Köyü, Kastamonu ilinin Araç ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün önceki ismi Geley köyü'dür. 1950'lerden sonra köy isimlerinin değiştirilmesi furyasında Hanözü olmuştur. Hanözü köyünün Ali Karaca tarafından yapılmış olan
http://geley.blogcu.com adlı sitesi bulunmaktadır. yerel tarihi ve yemek kültürü araştırma çalışmaları bulunmaktadır. Anadolu'nun bütün köyleri gibi 5-6000 yıllık bir tarihi olacağını Anadolu'nun Piramidi olan Tümülüs Mezarlarından iki adet bulunmasından dolayı tahmin etmekteyiz.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.yemek kültürü hakkında çalışmalar sürmektedir. yukarıda adı geçen sitede parça parça yayınlanmaya çalışılmaktadır.
Coğrafya

Kastamonu iline 65 km, Araç ilçesine 20 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 41
2000 78
1997 149
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak taşımalı eğitim sistemine geçildiği için eğitim yoktur.. Köyün telefon, içme suyu ve kanalizasyon şebekesi,kadastro çalışması yaptırılmıştır. Ulaşım şu anda çok kolaylıkla yapılmaktadır.


kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz