Hanözü Köyü Hakkında Bilgi Kadışehri Yozgat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kadışehri Hanözü Köyü - Hanözü Köyü Hakkında - Hanözü Köyü Tanıtımı - Hanözü Köyü Resimleri

Hanözü, Yozgat ilinin Kadışehri ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı içinde bulunan han ve içerisinden geçen özün birleşmesi ile oluşmuştur.Köyün oluşum tarihi 1870_1890 yılları arasındadır. DİKKAT! Bura verilen bilgiler rivayetten ibarettir kesinlik belirtmez.

Kültür

Köyün başlıca ayırtıcı özelliği tandır ekmeği,kete ekmeği ve madımak yemeğidir.Ayrıca alıç ve armut bakımından zengindir. kendini diğer bölgelerden farklı kılan meyvesi ise şirol diye adlandırdığımız bitkidir.Toprakları kurak olduğu için sadece tahıllardan buğday yetiştirir.

Coğrafya

Yozgat iline 123 km, Kadışehri ilçesine 13 km uzaklıktadır.blunduğu yer çevresine göre yüksekte ve soğuktur.Ormanı geniş yer kaplar.Köy yakacak ihtiyacını bu ormöandan karşılar.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 450
1997 429

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

[[2009))_YAŞAR KARATAŞ.
1999 -DURSUN KAYA.


Altyapı bilgileri

Köyde, 8 yıllık ilköğretim okulu bulunmaktadır. Okulda 4 kadrolu öğretmen mevcuttur. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz