Hanpaşa Köyü Akhisar Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akhisar Hanpaşa Köyü - Hanpaşa Köyü Hakkında - Hanpaşa Köyü Tanıtımı - Hanpaşa Köyü ResimleriKöy Muhtarı: RAMAZAN İMRE

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (236) 453 11 27

Cep Telefonu: 0 (536) 777 92 81

Hanpaşa, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ise büyüklerimizin anlatımına göre paşa oğlunun köyde hancılık yapan hancının kızına aşık olması ve zorlu evlilikleri sonucu soyadları Han ve Paşa birleşerek köyün adı Hanpaşa Köyü olmuştur. Köyümüzün tarihi çok eski zamana dayanır.
Kuruluş tarihi ile ilgili kesin bilgi yoktur.


Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Köyümüzün Akyumar ve Hasanlı tarihi çeşmeleri halen hizmet vermektedir. Köyümüzde imece usulu yardımlaşma da önemli yer tutar.Yapılan işlerde her türlü yardımlaşma örneklerine rastalayabiliz.Ayrıca köyümüzün düğün yemekleride çok çeşitli olmakla birlikte lezzeti de harikadır.Bunların yanısıra köyümüzde her yıl geleneksel olarak yapılan kabir hayrı ile birlikte yapılan kabir ziyaretide önemli yer tutmaktadır..Çok sayıda kişinin katıldığı hayır büyük kitle ve misafirleri hitap etmektedir. Ayrıca Akhisar Bölgesinde yetişmiş en iyi yerel sanatçısı MEHMET ÇELİK 'tir. Sanatçı MEHMET ÇELİK'in İzmir Radyo sanatçısı İSMET EGELİ'yede türkü sözleri verdiği bilinmektedir. Yerel Sanatçılığını hale devam ettirmektedir.

Coğrafya

Manisa iline 107 km, Akhisar ilçesine 45 km uzaklıktadır. Akhisar'ın en uzak köyü olmasın rağmen şirin ve misafir perver bir köy ünvanını korumaktadır.İnsanları sevecen bir yaklaşımı vardır. Köyümüz dört mevsimi doğal olarak gösterir.Arazi olarak biraz engebeli olmasına rağmen Gördes yoluna yakın olan Akköy Mahallesinde bulunan arazileri ova niteliğinde olup her türlü üzüm tütün ve baklagilleri yetiştirmeye elverişlidir.Fakat köyün büyük bir bölümü geçimini ameleye giderek sağlar

HANPAŞA KÖYÜNE NASIL ULAŞIRIM ?

Akhisar Gördes yolu üzeri Dağdere Kasabasına varmadan SOLA dönülerek HANPAŞA KÖYÜNE ulaşırım.

HANPAŞA KÖYÜ Mahalleleri

1-KÖY MERKEZİ 2-AKKÖY MAH. 3-KARALIK MAH. 4-MAYMUNCUK MAH. 5-serkele mah. 6-AŞAĞI KIŞLA MAH. lerinden oluşur. ve Köy kırsal alanda olması sebebiyle Akhisar'a göç yoluyla gelenlerde Akhisar Hanpaşa Mah. olmasını beklediğimiz Reşatbey Mah. ikamet etmektedir.yani nüfusu kalabalık olan köylerden biridir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1187
1997 1241

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır.((2008-2009 eğitim öğretim yılında 8 derslikli ilköğretim okulu faaliyete başladı.AYRICA TURKCELL VE AVEA TELEFON VERİCİLERİ DE MEVCUTTUR. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz