Har Gobind Khorana Kimdir - Har Gobind Khorana Biyografisi

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Har Gobind Khorana Kimdir - Har Gobind Khorana Resimleri - Har Gobind Khorana Biyografisi - Har Gobind Khorana HakkındaHar Gobind Khorana, (d. 9 Ocak 1922, Pencap) Hint asıllı ABD'li molekuler biyolog ve Nobel Ödülü sahibi.

1970 yılında genleri yapay olarak sentez eden ilk bilimadamı oldu. Khorana'nın çalışmaları genetik kodun deşifre edilmesinde büyük önem taşıdı.

Khorana o zamanki Britanya Hindistanında doğdu. Doğumyeri Pencap bugünkü Pakistanda bulunuyor. Gerçek doğum tarihi bilinmiyor; 9 Ocak 1922, sonradan belgelere geçirilen tarih. Ailesi Hindu olduğundan Britanya Hindistanın bölünmesinden sonra Pakistandan göç etti. Ailesi çok fakir olmasına rağmen Khorana'nın babası çocuklarının eğitim görmelerine büyük önem gösterdi. Khorana ve kardeşleri bulundukları kasabada okuma ve yazma bilen tek çocuklardı. Okulu bitirdikten sonra Khorana Lahore'de bulunan Pencap Üniversitesinde okumaya başladı. 1945 yılında Liverpool Üniversitesinde doktoraya başlamak için burslu olarak İngiltereye gitti. 1949 yılına kadar iki sene ETH Zürih'te nükleik asit ve proteinler üzerinde çalışmaya başladı. 1952 yılında Vancouver'da bulunan Britanya Kolombiyası'nın üniversitesinde çalışmalarına devam etti. Sekiz sene sonra Wisconsin-Madison Üniversitesine geçti. 1970'den beri Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde biyoloji ve kimya profesörü olarak çalışmakta.