Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi Açılıyor

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi Açılıyor...

16 Ocak Cumartesi günü, Sayın Başbakan RECEP TAYİP ERDOĞAN, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, diğer bakanlar, vali ve belediye başkanlarının katılacağı Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin açılışı, ''İntiharın Genel Provası'' adlı oyunla yapılacaktır.

İntiharın Genel Provası adlı oyun günümüz çağdaş metinleri arasında şimdiden ilk sıralarda yerini aldı. Sırp yazar Duşan Kovaçeviç’in yazdığı oyun barış ve kardeşlik önerisiyle yola çıkıyor. Oyun bir adamın intiharının arkasında yatan nedenleri anlatırken, nasıl daha iyi bir dünya olunabileceğinin mesajlarını da veriyor.

Nurullah Tuncer’in rejisiyle sahnede hayat bulan oyun, bugüne değin hiç yapılmayan, zekice bir uygulamayla seyirci karşısına çıktı. Henüz yeni olmasına rağmen, tüm dünyada yankı uyandıran oyun, sürpriz ve merak öğeleriyle ilerliyor, sizi güldürürken düşündürüyor, hüzünlendiriyor ve zaman zaman içinize buruk bir korku salıyor. Bir buçuk saat boyunca bulmacanın parçalarını tamamlamaya çalışsanız da sürekli ortaya çıkan yeni gelişmeler ister istemez aklınızı karıştırıyor.

Bilge Emin’in çevirisini yaptığı oyunda; Bennu Yıldırımlar, Bora Seçkin, Serhat Kılıç ve İbrahim Can oyunculuklarıyla göz dolduruyor. Oyunun kostüm tasarımını Nihal Kaplangı, müziklerini Nedim Yıldız, dramaturgisini ise Doğan Korkmaz yapmış. Başarılı bir ekip çalışması olan oyun son dönemde sahnelenen en iyi oyunlardan biri olarak kabul ediliyor.

İntihar’ın Genel Provası adlı oyun aynı zamanda, 2010 İstanbul Kültür Başkenti programının da başlangıcı olarak kabul edilecek. Sayın Başbakan Recep Tayip Erdoğan bu anlamlı günde, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin açılışı ve İntiharın Genel Provası adlı oyunla tarihe damgasını vuracak ve hafızalardan silinmeyecek bir olaya önderlik edecektir.

Tüm dünya basın ve medyasının yakından takip edeceği tarihi gelişmenin hayırlı olması dileğiyle