Harika Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Günümüzde anne-baba olmak, iyi bir çocuk yetiştirebilmek dünyanın en zor işlerinden biridir. Çocuk gelişimi ve eğitimi üzerine çok sayıda kitaplar yazılıyor. Montessori Vakfı Başkanı Tim Seldin tarafından kaleme alınan “Harika Çocuk Nasıl Yetiştirilir?” de, bu tür kitaplar arasında önemli bir yere sahip. Pedagolojik eğitimin temellerinin yer aldığı kitapta, çocuk davranışlarından, çocuk psikolojisine göre bir evin nasıl yerleştirileceğine kadar bir çok detaya ve konuya yer veriliyor. Anne baba adayları için çok önemli bir kaynak.

Kitabın Bölümleri:
Niçin Montessori?
Duyularla Keşfedebilme
Bırak, Ben Yapacağım
Sevgi, Saygı ve Huzur
Dışarıdaki Dünyayı Keşfedin
Öğrenmek İçin En İyi Zaman
Arka Kapak:
Harika çocuk nasıl yetiştirilir?
Doğumundan altıncı ayına kadar çocuğunuza sevgi, saygı ve huzur dolu bir ev ortamı sunmanızı sağlayacak pratik öneriler.
Google kurucuları Sergey Brin Larry Page’e ilham kaynağı olan başarısı kanıtlanmış, Montessori eğitim yöntemleri.
Dünyayı keşfetmeye meraklı, kendine güvenen, bağımsız, dikkatli ve saygılı çocuklar yetiştirmek için birbirinden orijinal, eğlenceli faaliyetler.
Montessori yönteminde uluslararası alanda tartışmasız otorite kabul edilen Montessori Vakfı Başkanı Tim Seldin’in kaleminden…
Tanıtım Yazısından:
Dahilere ilham kaynağı olan Montessori yöntemiyle öz güven ve kişilik geliştiren oyunlar, etkinlikler, fikirler.
“Eğitimin amacı sadece çocuğa bilgi aktarmak değil, her çocuğun tabiatında zaten var olan keşfetme ve öğrenme isteğini uyandırmaktır.” şeklinde özetlenebilecek modern eğitim felsefesine artık hepimiz aşinayız. Peki, bu felsefeyi yaklaşık 100 yıl önce yaygın eğitim sistemine uygulayan kişinin Maria Montessori olduğunu biliyor musunuz? Dünya çapında başarısı kanıtlanmış Montessori okullarının dayandığı bu felsefe, her çocuğu doğuştan yetenekli kabul eder ve eğitimde son derece olumlu sonuçlar vermiştir. Google kurucuları Sergey Brin ve Larry Page de başarılarını Montessori’den aldıkları ilhama borçlu olduklarını ifade ederler.
Çocuğunuzun Montessori eğitim sisteminden sadece Montessori okullarında faydalanabileceğine inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Uluslar arası Montessori Konseyi ve Vakfı Başkanı Tim Seldin’in kaleme aldığı Harika Çocuk Nasıl Yetiştirilir isimli kitap, çocukların eğitiminde en kritik zaman dilimi olan 0-6 yaş döneminde Montessori felsefesini evinizde ve günlük yaşamınızda nasıl hayata geçireceğinizi açık ve net bir dille anlatıyor. Seldin’in metnine eşlik eden 300′den fazla renkli fotoğraf ve kolayca algılamayı sağlayacak şekilde tasarlanmış sayfa düzeni, anlatılanları hemen hayata geçirme arzusu uyandırıyor. Kitabın ele aldığı başlıca konular şunlar:
- Bebek ve çocuk dostu bir ev dekorasyonu nasıl oluşturulur?
- Görme, işitme, koklama, tatma ve dokunma duyularını geliştirecek faaliyetler nelerdir?
- 2-3 yaşından itibaren çocuklarınızı; tuvalet alışkanlığı, kıyafet giyip çıkarma ve yemek yeme gibi öz bakımlarını kendi başlarına yapmaya nasıl teşvik edersiniz?
- 3-4 yaştan itibaren çocuklarınızı sofra kurup kaldırma, toz alma, yatak yapma, yerleri süpürme gibi ev işlerini yapmaya nasıl alıştırırsınız?
- Çocuğa küçük yaştan itibaren büyüklere saygılı, küçüklere şefkatli ve yardımsever bir biçimde davranmayı nasıl öğretirsiniz?
- 0-6 yaş çocuklara doğa hakkında nasıl daha fazla şey öğretebilirsiniz?
- 3-4 yaşından itibaren okuma yazma ve matematiği hangi yöntemle öğretebilirsiniz?
- Montessori usulu eğitici doğum günü partisi, besin zinciri oyunu ve benzeri faaliyetler nelerdir?
Çocuğunuza küçük yaşta kendi işini kendi görme becerisini kazandırmak, ona öz güven ve bağımsızlık aşılamanın en etkin yolu olarak ortaya çıkıyor. Kitapta, Maria Montessori’nin 1900′lü yıllarda felsefesini İtalya’daki yetimhane ve islah evlerinde uygulayarak karakter ve zekâ gelişiminde mucizeler yarattığını anlatan bir bölüm de yer alıyor. Son olarak, kitabın anne babada uyandırdığı hissi, bir okuyucusunun ağzından dinleyelim:
“Bu kitabı okuduğumda, oğluma bakışım değişti. Onun, doğuştan getirdiği yetenekleriyle büyük bir gelişim potansiyeline sahip olduğu bilinci yerleşti bende. İçimde Montessori yöntemlerini hemen hayata geçirme isteği uyandı. Oğlum, günlük hayat becerilerini edindikçe, kendine daha fazla güvenmeye başladı ve çok daha bağımsız hareket etmeye alıştı.”