Harmanardı Köyü Besni Adıyaman

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
harmanardı köyü bilgileri - harmanardı köyü tanıtım - harmanardı köyü resimleriHarmanardı, Adıyaman ilinin Besni ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

iyi bilmediginiz hakkinda detayli bilgiler olmadan besninin köylerini etnik farklililar uzerinden yorumlayip yazmayin.harmanardi köyu.
Kültür

Köyün gelenekKoy adiyaman ve gaziantep arasinda kaldigi icin iki tarafinda gelenek ve goreneklerine yakin bir yasam tarzi vardir.

yemekleri hakkında bildigimiz.


1) BASALLA, NOHUT YAHNISI, TAVA , TENEKE, TENELİ ÇÜTTE, CIVIK ÇÜTTE, ETLİ ÇÜTTE, DOGMEC, PİPİRİM CACIĞI, YARPIZ CACIGI, BALCAN CACIĞI, HITA CACIĞI, KATIR TIRNAĞI CACIĞI, TENELI ESKILAS,CAGLA ASI,TIRŞIK,BALCAN KAVURMASI,KABAK KAVURMASI, HALDER GAVURMASI, KÖRMEN GAVURMASI, SOĞAN GAVURMASI, MAHAŞER AŞI, HITAP, ETLİ HITAP, BAYRAM EKMEE, YAĞLI BAZLAMA,ETLİ KÜFTE,YAVAN KÜFTE,BASTIK, KIRMA,SUCUK,ŞILLIK, DUZLU ÜSOT,TELEME,KARA ŞOORA, HIYAR DOLMASI, PANCAR SARMASI, DUT YARPAA SARMASI, AYRANLI AŞ,TARHANA, KELLE, BUMBAR,

2) HAYLİK, GÜZ HAYLİĞİ, SARI HAYLİK, ALIÇ, KARA ALIÇ, MİŞMİŞ, ERİK, DOMUZ ERİĞİ, DAĞIN, URMUT, DUT, PAYAM, FISTIK, GIŞ ARMIDI, BAL ARMIDI, HIYAR ARMIDI, TAŞLICI ARMID,

3) ANNEBİ, AĞ GURNUR, GARA GURNUR, PEYGAMBER ÜZÜMÜ, TİLKİ KUYRUĞU, SERPENE GIRAN, TÜMBÜ, AĞ ÜZÜM, KIZLAR TAHTASI, HULUSİ, AZEZİ,*****(Yazan HALİL UÇAR*** BURSA


Coğrafya

Adıyaman iline 40 km, Besni ilçesine 5 km uzaklıktadır. cormuk bu koye ait olup geliri koy icin kullanilmaktadir cormuk sifali sudur yilin belli zamanlarinda bu suyun cok fazla hastaliklara etki ettigi soylenmektedir.
İklim

Köyün iklimi, kirsal iklimi etki alanı içerisindedir. koyde yasayanlar sicak havalarda mezarligin tudunun dibinde otururlar ya da kosenin,karabacagin agir daminda otururlar gunun sicak vakitleri buralarda hos sohbetlerle gecer.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2009 228
1997 162
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köyümüz kurak oldugundan eskiden genelde gurbete gidip çalışılırmış.ayrıca köylümüzün cogunluğu besnide inşaat sektörü ile uğraşır son zamanlarda ingiltereye gençler tarafından yoğun bir rağbet olmuş bir cok gencimiz şuan orda çalışmaktadır.ayrıca köyümüzde son 6.7 yıldır bağcılığa yoğun bir rağbet olmuş köyün gecim kaynağı haline gelmiş bu yüzden köyün arazisi degerlenmiştir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde cami ve cami hocasi vardir.ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz