Harmantepe Köyü Merkez Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Harmantepe Köyü Bilgileri - Harmantepe Köyü Hakkında - Harmantepe Köyü Tanıtımı - Harmantepe Köyü ResimleriHarmantepe ,Elazığ Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: Merkez

İl:ELAZIĞ

İle Uzaklığı:13 km

İlçeye Uzaklığı:0km

Rakım: m

Nüfus:

2000:195
1997:0

Tarihi

Köyümüzün osmanlı kayıtlarında türkmen bayat aşiretince kurulduğu onların musuldan gelerek yerleştikleri sabittir.köyümüz türk kültür ve geleneklerinin yaşatıldığı türkçe konuşulan elazığın türkmen kültürünü yaşatan bir türk köyüdür.milli duyguları yüksek olan bir köydür.köyümüz alevi, islam ve türkmen inancını koruyan bir köydür.alevi ve islam anlayışı vardır.

Kültür

Köyümüzde Türk kültürü yaşatılır.Türkçe konuşulur.

Coğrafya

Köyümüz Elazığ merkezine 13 km uzaklıktadır.Keban yolu üzerinde 11. km. den sola dönüldüğünde cip barajına girmeden orman kenarındaki tel örgüyü takip edip 2 km. sonra ormanın bitişiğinde baraj manzaralı köyümüze ulaşılmaktadır.Köydeki barajın adı hernekadar Cip barajı olsada baraj altında kalan arazinin tamamına yakın kısmı Harmantepe köyüne aittir baraja bu ismin verilme sebebi bilinmemektedir. Baraj Örençay ve Beşik çayları ile beslenmekte ve bünyesinde 5 - 6 çeşit balık bulundurmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. ayrıca cip barajından sula aanında yararlanılmaktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy halkı ağırlıklı olarak kendi arazisini ekip biçerken geçimini de büyük ölçüde tarımve hayvancılıktan sağlamaktadır.Köyde 15 civarında Tavuk çiftliği, 15 - 20 civarında da büyük baş hayvan ahırı bulunmaktadır. köyde tarımsal kalkınma kooperatifi mevcuttur. Ayrıca köyde ve civar köylerde üretilen sütler köydeki mandırada toplanıp işlendikten sonra il merkezine dağıtımı yapılmaktadır. Gençlerin büyük bölümü ise kent merkezinde çalışmakta ve yaşamaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı:Bilgi yok

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak yeterli gelmemektedir kanalizasyon şebekesi bireysel olarak vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ADSL vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz