Hasan Ali Yücel Kimdir - Hasan Ali Yücel Biyografisi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hasan Ali Yücel Kimdir - Hasan Ali Yücel Biyografisi

Hasan Âli Yücel

Hasan Âli Yücel, (d. 1897, İstanbul, Türkiye), (ö. 26 Şubat 1961). Eski Milli Eğitim Bakanı, Köy Enstitüleri'nin kurucusu ve öğretmen.
Yaşamı

Hasan Ali Yücel, 17 Aralık 1897'de İstanbul'da doğmuştur. Babası Ali Rıza Bey, annesi Neyire Hanım'dır. Eğitim yaşamını sırasıyla Mekteb-i Osmani, Vefa İdadisi, Cağaloğlu Darülmuallimin-i Aliye (Yüksek Öğretmen Okulu) okullarında sürdürür ve 19 Aralık 1922'de öğretmenliğe başlar. 12 Temmuz 1932'de Türk Dili Tetkik Cemiyeti (Türk Dil Kurumu)'nin kurulmasıyla Hasan Ali Yücel etimoloji kolu başkanlığına getirildi.
Bakanlık Dönemi

Hasan Ali Yücel'in bakanlık dönemi MEB'deki en parlak dönemlerden birisidir. 28 Aralık 1938'de Hasan Ali Yücel, Celal Bayar hükümetinde Milli Eğitim Bakanlığı'na getirildi. Üniversite reformu (Ankara Fen Fakültesi'nin kurulması, Yüksek Mühendis Okulu'nun İTÜ'ye dönüştürülmesi ve Ankara Tıp Fakültesi'nin kurulması), Köy Enstitüleri'nin açılması, Dünya klasiklerinin Türkçeye çevrilmesi (1946 sonuna kadar 496 yapıt çevrildi) ve ilk resmi ve telifli Türkçe ansiklopedi olan İnönü Ansiklopedisi'nin ön çalışmaları onun bakanlığı döneminde gerçekleşti.
Son Yılları

5 Ağustos 1946'da 7 yıl 7 ay sürdürdüğü Milli Eğitim Bakanlığı görevinden istifa etti. İstifasından sonra gazetecilik görevine döndü. 26 Şubat 1961 konuk olarak kaldığı Prof. Dr. Tevfik Sağlam'ın evinde öldü. 2 Mart 1961'de Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Hasan Ali Yücel, şair Can Yücel'in babasıdır.