Hasanpaşa köftesi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
hasanpaşa köftesi

600 gr Yağsız dana kıyma
140 gr Ekmek İçi (Ekmek dilimleri mütemadiyen küçüldüğünden dilim ölçüsü veremiyoruz)
1 Büyük soğan 150 gr.kadar
2 yumurta

Sos için ;
75 gr Margarin
2 Çorba Kaşığı Domates salçası
1 ½ bardak su
Patates Püresi
500 gr Patates
25 gr Tereyağı
1 Yumurta
Yeterince SÜT
Tuz

Ekmekleri bıçaklı blenderden geçirerek ufalayınız. Soğanı rende yapınız. Et, soğan, ekmek, yumurtayı iyice yoğurunuz. Tuz ve karabiber ilavesini unutmayınız. Bir kase içine su koyunuz ve elinizi devamlı ıslayarak kıymadan alacağınız parçaları yumurta büyüklüğünde avuç içinde yuvarlayınız. Sonra bastırarak yassı yuvarlak hale getiriniz.


Nihayette de yassı yuvarlak kıymaların ortalarına parmağınızla bastırmak suretiyle çukulaştırınız. Bilahare bunların içine püre konacaktır. Mevcut malzeme ile yaklaşık 22 köfte çıkarınız. Hazırladığınız köfteleri yapışmaması için güzelce yağladığınız tepsiye diziniz. 180 derecede 15 dakika fırınlayınız. Pişirmenin yarı zamanında tepsiyi fırından alarak köftelerin tepsiye yapışmaması için bir spatula yardımı ile yerinden oynatınız.


Püre yapılacak patateslerin kabuğunu soyarak irice tavla zarı büyüklüğünde doğrayıp tuzlu suda yumuşayıncaya kadar haşlayınız. Suyunu süzünüz. Patatesleri bir kaba alarak çatal yardımı ile veya bir makineden geçirerek veya özel püre ezme gereci marifetiyle elle tazyiki ile eziniz.Pürenin özelliği içinde hiç patates tanesi kalmamasıdır. Bu hale gelene kadar püre üzerinde çalışınız. İşi kolaylaştırmak bakımından ılık haldeki patateslere 25 gr tereyağını, yumurtayı ve püreye kıvam verecek kadar süt ve tuz ilave ediniz.


Püre tabağa konduğu zaman yayılmayacak kıvamda olmalıdır.
Hazırlanan püreleri ufak bir kaşık yardımı ile veya krema ile kek süsleme poşeti veya aleti ile şekilli olarak köfte ortasındaki boşluklara doldurunuz. Hasanpaşa köftesini 225 derece fırının en üst katına sürmeden önce yukarıda malzemesi yazılı sosu hazırlayınız ve köftelere bulaştırmadan kenardan fırın tepsisine boşaltınız. Konacak sos Margarini ufak bir tencerede eritip domates salçasını bir miktar kavurduktan sonra suyunu da ilave edip bir taşım kaynatmakla ile sos elde edilmiş olur.


Son fırınlama patates pürelerinin üstünün hafif yanmasına kadar sürdürülmelidir. Fırınladığınız tepsi ile veya başkaca bir servis tabağına alınarak sunulur.


Afiyet Olsun.!…