Hashimoto Hastalığı

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hashimoto Hastalığıa-Hashimoto -Hashimoto Hastalığı Belirtileri-Hashimoto Hastalığı TedavisiBaharın iyice hissedilmeye başladığı bugünlerde birçok kişi 'Hashimoto Tiroid'inden muzdarip... Bahar yorgunluğuyla aynı belirtileri gösteren hastalıkta halsizlik isteksizlik ve unutkanlık görülüyor. Ancak çoğu kez tanı konulamıyor


Son günlerde hal ve hareketlerinizde bir farklılık olduysa bahar yorgunluğu deyip geçmeyin! Çünkü belirtileri yüzünden bahar yorgunluğuyla karıştırılan çağın yeni hastalığı 'Hashimoto Tiroid'i. Boynun ön kısmında yer alan tiroid bezinin işlev bozukluğuyla ortaya çıkan rahatsızlık erkeklere oranla kadınlarda 10-15 kat fazla görülüyor. Bilimsel adı 'Otoimmün Tiroid' olan hastalık; bir Japon doktorun keşfetmesi nedeniyle onun adıyla anılıyor. Hastalıkla birlikte tiroid bezi harap oluyor ve hücre miktarı azalıyor. 'Hashimoto Tiroid'in aktif dönemi yavaş ve çoğu kez de sessiz geçiyor; kesin tanı konulamayabiliyor.

NE YAPMAK GEREKİYOR?

Peki tedavisi için ne yapmak lazım? Özellikle ailesinde tiroid hastalığı olan kadınların uzun süreli yorgunluk hallerinde doktora başvurmaları gerekiyor. Hastalığın tanısı kan tetkikleri tiroid ultrasonu ve sintigrafilerle konuluyor. Hastalık; ilaçlar ve yakın takiple kontrol altına alınabiliyor. 'Hashimoto Tiroid' 30-35 yaşındaki kişilerde daha sık görülüyor.

'Hashimoto Tiroid'inin belirtileri

Halsizlik
Uyuklama hali
Unutkanlık
İsteksizlik
Depresif ruh hali
Çabuk yorulma
İştahsızlık
Az yemeğe rağmen kilo alma
Ses kalınlaşması
Kabızlık
Kas ve eklem ağrıları
El ve ayakta uyuşma
Cildin kuruması
Saç dökülmesi
Adet düzensizliği

alıntı