Hasırağacı Köyü Karataş Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hasırağacı Köyü Karataş Bilgileri - Hasırağacı Köyü Hakkında - Hasırağacı Köyü Tanıtımı - Hasırağacı Köyü Resimleri


İlçe: KARATAŞ - İl: ADANA
Köy Muhtarı: Bilgi Yok


Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi YokAdana
Bilgiler
Nüfus 325 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 01915
Alan Kodu 0322
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Adana
İlçe Karataş
Web Sitesi
Hasırağacı, Adana ilinin Karataş ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
köye ilk yerleştikleri zaman köy halkından birisi hasır örmeyi öğrenir fakat hasır örebilmek için 4 adet kazık diye adlandırılan tahta parçasına ihtiyaç vardır 4 adet ağaç dalını çakıp hasırını örer işi bittikten sonrada "nede olsa gelecek yıl yine örecem kazıklar burda kalsın der",fakat gelen ilk baharda kazıklar yeşerir ve ağaç haline gelir ondan sonra köyün adı hasırağacı olarak kalır. Hasırağacı köyü kurulmuş olan eski köylerden biridir.

Kültür
Hasırağacı köyü halkının tamamı yörüklerden oluşmaktadır.Hasırağacı köyü küçük bir köy olmasına rağmen büyükşehir hızına yetişmiş durumda çünkü; köyümüzdede birçok gelenek ve görenekler artık birbir yok olmakta.Düğünler artık ev yerine şehir merkezindeki müzikhollerde yapılmakta ve buda adetlerimizin yok olmasına neden oluyor. Köyümüzün ünlü yemeleri ise yüzük çorbası,döğme pilavı,tavuk dolması,acebek,sıkma ve bohça böreği'dir.Bu yemekler civar köylerde ve il merkezindede bilinmektedir.

Coğrafya
Adana iline 52 km, Karataş ilçesine 55 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 325
1997 267

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyün tamamı kavun,karpuz,domates,mısır ve fıstık ekimi ile geçimini sağlar.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz