Hastanelerden bakanlığa 'ceza' feryadı

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hastane ve Sağlık Bakanlığı yetkililerini biraraya getiren "ortak çözüm" toplantısında taraflar birbirlerinden beklentilerini masaya yatırdı. Gündeme gelen iki konu feryad gibiydi.


Sağlık Bakanlığı ve SGK yetkililerinin katılımıyla Antalya'nın Belek ilçesinde gerçekleştirildi.
OHSAD (Özel Hastaneler ve Sağlık kuruluşları Derneği) tarafından organize edilen “Sağlıkta Ortak Çözüm” toplantıları Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen özel sağlık kuruluşları temsilcilerinin yanı sıra Sağlık Bakanlığı ve SGK yetkililerinin katılımıyla Antalya’nın Belek ilçesinde gerçekleştirildi.
Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Türkiye’nin en büyük sorunu olan sağlık konusunda özel ve kamu kurum ve kuruluş temsilcilerini “Sağlıkta Ortak Çözüm” toplantıları adı altında buluşturdu. Antalya Cornelia Diamond Hotel’de 4 gün süren toplantıların açılış konuşmasını yapan OHSAD Genel Başkanı Reşat Bahat “Özel sağlık kuruluşlarına ceza verilirken devlet kurumlarının dikkatli olmasını” istedi.
Bahat Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerinin farklı bölgelerde farklı uygulamalar yaptıklarından yakındı. Bahat ''SGK hastaya da hastaneye de lazım. Bu kurumu ne hastalar ne de hastaneler suistimal etmeli'' dedi.

"ÇÜRÜK ELMALARI TEMİZLEYİN"
Bahat konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerinin farklı bölgelerde farklı uygulamalar gerçekleştiriyor. SGK hastaya da hastaneye de lazım. Bu kurum ne hastalar ne de hastaneler tarafından suistimal edilmemelidir. Genel Sağlık Sigortası ve hastaneler arasında fatura bilgilerini toplamak değerlendirmek ve geri ödemesini gerçekleştirmek için oluşturulan sistem bize zaman zaman sıkıntılar oluşturmaktadır. Bu nedenle bazı özel hastane sahiplerinin bankalardan kredi alarak kurumlarını döndürmeye çalıştıklarını biliyoruz.“
Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerinin altını çizen Reşat Bahat “Sağlık sektörü çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmış durumdadır. Bu nedenle sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirerek ortak akıl çalışması yaparak sorunlara ortak bir çözüm üretmeyi hedefledik. Bu konuda da ciddi gelişmeler kaydedildi. Oluşturulan çalışma grupları ile sorunlara ortak çözümler arandı” dedi.
Toplantılara 500’e yakın özel hastane yöneticisinin yanı sıra 16 büyükşehir İl Sağlık ve SGK İl Müdürleri katıldı.Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar sayıları az olmakla birlikte bazı özel hastanelerin suistimalleri olduğunu belirterek ''İçinizdeki çürük elmaları ortadan kaldırmanız gerekiyor'' dedi.
Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın da Özel sağlık kuruluşu yatırımcılarına ''Lütfen kendinize bir bakın acaba yatırımınız doğru mu?'' çağrısı yaparak ''Küçük bir ilde üniversite hastanesi varsa Sağlık Bakanlığının da gidip yanına eğitim ve araştırma hastanesi açması doğru mu?'' diye sordu.
OHSAD; Özel Hastaneler Derneği Sağlık Kuruluşları Derneği Turistik Bölgeler Sağlık Kurum ve Kuruluşları Derneği ve Güneydoğu Anadolu Özel Sağlık İşletmecilikleri Dernekleri bir araya gelerek 2004 yılında Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği OHSAD kuruldu. Bu birleşme ile beraber özel sağlık sektöründeki hastanelerin yaklaşık %80’ine diğer sağlık kurum ve kuruluşlarının da yaklaşık 850 tanesini kapsayan bir yapıya kavuştu