Hatipoğlu Köyü Ovacık Karabük

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ovacık Hatipoğlu Köyü - Hatipoğlu Köyü Hakkında - Hatipoğlu Köyü Tanıtımı - Hatipoğlu Köyü Resimleri - Hatipoğlu Köyü


Hatipoğlu, Karabük ilinin Ovacık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği Köyün Ahalisinin ileri gelenlerinin Medrese mezunu olması nedeniyle Bu ismin verildiği belirtilmektedir. Türklerin orta Asyadan kafileler halinde Anadoluya akın ettikleri zaman yapılan akınlardan bölge Ahalisi Anadolunun çeşitli yörelerine göç etmişler ve bölge boşaltılmış bulunduğundan guruplar halinde Türkler yerleşmişler ve bu günkü Hatipoğlu adıyla anılan yere üç mahalladen oluşan yerleşmeler başlamış ve coğrafyası ve arazinin durumunun darlıgı yerleşmeleri az tutmuş azalan ve çoğalan nufus yapısıyla bu günkü konumununa gelmiştir.Bu yerleşmeleri 1071 öncesi Malazgirt savaşı öncesine tarihleyen Araştırmacılar vardır. köyün ikkese diye eski bir adı vardır. hatta bazı insanlar hatipoğlu dendiği zaman hatırlamasalar bile ikkese dendiğindede bilirler.Osmanlı tahrir defterlerindede Ulak adıyla anıldığıda belirtilmektedir. köyümüzde ayrıca tarihi bir camimiz vardır. bu camiyi birkaç köy birlikte cuma namazı, bayram namazlar ve önemli günlerde ibadette kullanırız.Bazen yerel lehçede iki kimse veya iki kilse gibi adlarla ve ayrıca Ulak gibi tanımlarda kullanıldığını görüyoruz.Çevrede iki kilise olduğu söylenir.Bu güne ulaşan Tarihi kalıntılar yoktur.Deprem nedeniyle veya ahşap yapı olmasından günümüze ulaşan bir eser yoktur.Çeşitli rivayet ve efsaneye ve hikâyeye benzer anlatımlar vardır ama bunların hikâye rivayetinden öte bir bulguya rastlanmamıştır.Toprakları ve yerleşim alanları dardır ve yaylası dar küçük bir alandır.Genellikle Ormanlık alanlardır.Son yıllarda Küresel ısınmayla birlikte kaynak suları kesilmiş ve azalmış durumdadır.Sondajla su getirme çalışmaları yapılmaktadır.Kanalizasyon yapılmıştır.Köy sürekli dışarıya göç vermektedir.Ekenomisi dışa bağımlıdır.Toprakları verimli değildir.Orman ve yeşilin binbir tonu ve Ilgaz dağı havası ve nemin azlığı havasını muteber kılmaktadır.Karabük iline bağımlıdır her yönden ulaşım asfalt yol ile yapılmaktadır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi olarak: köyün yemekleri tarhana,keşkek, mercimek, prinç, mantar,işkembe çorbası; klasik et yemekleri, patetesli bulgur yemeği, mevsimine göre mantar yemekleri çılbır,bulgur pilavı yaprak sarması tereyağlı kaypak makarnası; böreklerden su böreği çullu börek mantarlı börek, bükmeler; içeceklerden doğal meyve suları, ayran, komposta, hoşaf suyu, kuşburnu,kızılcık şerbeti vs....

Coğrafya

Karabük iline 46 km, Ovacık ilçesine 15 km uzaklıktadır.Yaylamızın rakımı 1400 metre olarak bilinir. Yaylamızın sınır olduğu köyler:bölükören,ortaca,asar,yaka,kömeçler,terzi,t aşocağı,ağsar,yelmiş.Ayrıca yaylamızın tepesine çıktığımızda 20 tane köy mezrası görünmektedir.Çok güzel görünümü vardır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

2000-63
1997-83

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ARICILIK VE ORMANDAN DA YARARLANILIR

Muhtarlık

Köy Muhtarı: KAMİL YARBAŞI

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:3708878110

Cep Telefonu: 5557349958

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - Kamil YARBAŞI

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, İçme suyu şebekesi mevcuttur. Ayrıca köy meydanlarında çeşmeler bulunmaktadır.Kanalizasyon şebekesi yaılmakta olup faaliyete geçmemiştir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Hatipoğlu Köyüne Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz