Hatunköy Soma Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Soma Hatunköy Köyü - Hatunköy Köyü Hakkında - Hatunköy Köyü Tanıtımı - Hatunköy Köyü ResimleriHatunköy, Manisa ilinin Soma ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının eski adıyla Kadınköy denir, daha sonra Kibarca Hatunköy denmiştir.Bu isme ise zamanında savaşa çok asker verip şehit olmuşlardır ve bu köyde oturan sakinlerin çogunlugu kadın olmuştur ve buradaki zengin kadınlar dışarıdan işci getirip çalıştırmak zorunda kalmışlardır.

Kültür

Köyde düğün ve bayramların ayrı bir kutlaması vardır.Düğünlerde kına gecesinde kızlar bindalı ve üç etek denilen yöresel kıyafetleri giyerler.Erkekler düğünde davul ve klarnet eşliğinde harmandalı,ismail, bergama yöresel oyunları oynarlar.Ayrıca damat sadıcı toplanır.(hediye)Gerdek gecesinden önce köyün kurulmasına vesile olan çeşmenin havuzuna damat atılır ve o çeşmeden damadın avucundan bekar erkekler su içer.Köyün en önemli yemekleri tarhana çorbası, patlıcandan yapılan çığırtma,yufkadan yapılan kapama yemekleridir.

Coğrafya

Manisa iline 100 km, Soma ilçesine 9 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 152
2000 204
1997 192

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2007 - Aydın KAHYA


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Hatunköyde bazı sokaklar döşeme taşlarla düzeltilmiş ve alt yapı çalışmaları ödenekler dahilinde devam etmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz